Beseda s bývalým politickým vězněm panem Františkem Kolečkářem – 16.6. v UH

Bude někdy Muzeum totalitních režimů v Uherském Hradišti? Tato otázka mě často napadá při jakékoli zmínce o věznici v tomto královském městě.  Najde se konečně politická vůle podívat se otevřeně do tváře minulosti a ukázat zrůdnost totalitních režimů? Jako učitel dějepisu bych samozřejmě uvítal možnost mít takové muzeum takříkajíc u čumáku. Ale nejde jen o žáky a školy. Budova věznice nabízí neskutečnou možnost vybudovat zde muzeum evropského významu. Byla by to sice jen malá náplast na duše lidí, kteří zde trpěli, ale „hrůzný duch“ této věznice by určitě donutil přemýšlet více lidí o tom, co je svoboda…

věznice

Zdroj fota: http://zlin.idnes.cz/byvala-komunisticka-veznice-v-uherskem-hradisti-f6o-/zlin-zpravy.aspx?c=A120507_1774327_zlin-zpravy_stk

Plakát o akci:   Kauza Uherské Hradiště

MO Mladých lidovců v Uherském Hradišti spolu s Moravskými zemskými pány pořádají dne 16.6. 2017 v 18:00 v zasedacím sále Orlovny v UH akci, kde se budou věnovat tématu totalitního útlaku.

Budeme moci zhlédnout dokument KAUZA UHERSKÉ HRADIŠTĚ od Kristýny Vlachové o místní věznici.

Dále návštěvníky čeká beseda s politickým vězněm panem Františkem Kolečkářem  a paní Annou Stránskou, předsedkyní spolku Memoria (iniciativa za důstojné využití věznice v UH).

Je to jistě nevšední příležitost k setkání se zajímavými lidmi. Udělejme si čas zamyslet se nad českou minulostí, mohlo by nám to pomoci neopakovat stejné chyby.

Michal Slinták

Příspěvek byl publikován v rubrice Vážně i nevážně. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 komentáře u Beseda s bývalým politickým vězněm panem Františkem Kolečkářem – 16.6. v UH

 1. František Zástěra napsal:

  Průmyslová revoluce 4.0

  Stala se mi jedna obyčejná věc, která se určitě stala mnohému z nás. Na jednom zařízení využívaném doma odešla jedna součástka, která znemožňovala tuto věc používat. Tak celé zařízení stojí dost peněz, navíc je to celkem běžně se vyskytující stroj a tak volba zakoupit tu drobnou součástku se zdála být tím nejlepším řešením. Takže následovala demontáž a obchůzka obchodů, kde by ji mohly mít. A tady jsme u jádra pudla. Věc v pořizovací hodnotě několika korun nebyla k sehnání, ale celé zařízení ano. Proč dávat za něco pár stovek, když stačí jedna či dvě desetikoruny. Vzal jsem to osobně, prošel jsem všechny obchody dostupné v regionu a bez výsledku. Nu což, žijeme v moderní době a tak jsem zkusil internet. Jeden dotaz, desítky odpovědí, na kliknutí dodávka na druhý den. Ale…… Ale v ceně je poštovné a balné a tím pádem už jsem na ceně nového zařízení. Takže jak z toho ven? Člověk neznalý by to dávno vzdal a koupil někde v obchodě nové zařízení, já, který tady školím o Průmyslové revoluci 4.0, tak přeci musím najít nějaké řešení. A ono existuje. Objednat si zboří v Číně. A za tři týdny mi přišel balíček, v něm dva kusy požadované součástky (kdyby náhodu byla v budoucnu potřeba), po instalaci a nastavení vše funguje. Cena za balík 35,- Kč.
  Proč se v rámci Evropy musí platit vysoké částky za dopravné, které tímto úplně zlikvidují trh s drobnostmi a nutí nás do pořizování větších celků s větší hodnotou? Když to vezmu po logistické stránce, že to musí projít tolika rukama atd, tak to chápu. Ale proč to nechápou v Číně? Údajně ve v této asijské zemi platí poštovné paušálně a díky velkým obratům se dokážou dostat na náklady v řádově korunách, které si připočtou k ceně výrobku. Proč to nejde tady?

  No, my na to nenajdeme odpověď, ale co je na tom je zvláštní, tak všude se brojí proti pohybu zboží (silniční daň, normy pro silniční vozidla EURO, mýtné), ale jinde to neřeší. Díky nějaké umělé byrokracii ztrácíme konkurenceschopnost a dáváme vydělat někomu, koho neznáme a ani ho nebude znát. Jistota, že ten na druhém konci světa si za naše peníze na oplátku koupí něco od nás, tak je nulová.

  A teď poslední zpráva – Hedvábná stezka. Pohyb zboží v rámci euroasijského kontinentu. Desetitisíce kilometrů s běžným zbožím, které bychom tady dokázali vyrobit sami. Levné? Ani ne, ale ta doprava je vyřešena (u nich) lépe. A tady, když chcete jet k moři na dovolenou, tak platíme dálniční poplatky a mýtné a parkovné a ubytovací poplatky…. Umělá regulace volného pohybu osob. Že se na to nevykašleme, u nás životní úroveň je trvale stejná, jinde roste geometrickou řadou.

 2. To snad nemyslí té vážně. napsal:

  To z teď vidím jak v předvolebním klipu se ťapkají po ramen ch Belobte sarádek a Gazdík a hážú pohledy jak zamilovaní mládenci. Fuj ,vy lidovci,styďte sa.Jak nějací v teple.Co tím sledu u.Vás volit nebudu.

 3. František Zástěra napsal:

  Blíží se nám svátek Jakuba a spolu s ním přicházejí do naší obce hody. Bohužel je zvykem, že se slaví u nás jenom formálně, před třemi roky byly sice v ulicích Vlčnova opravdové hody s právem, ale nikde není náznaku, že by se znovu tato výsada opakovala. A tak místním nezbývá nic jiného než si vzít to málo, co je. Sobotní hodové zpívání v búdách provázejí rozporuplné komentáře, někomu se nelíbí a někomu zase moc. Uvidíme, jak se pořadatelé vytáhnou a zda překvapí ty nespokojené. Nedělní mše svatá je věnována (ani nevím, musel jsem se podívat na ohlášky) ročníku 1967. Potom je nějaké posezení s DH Vlčnovjané. Snad V Jamě, kde jinde. A ještě páteční hodová zábava na stadionu TJ.

  Já bych si asi ani nestěžoval, kdyby se mi do rukou nedostal plakátek obce Komňa, který zve všechny místní a okolní návštěvníky na jejich hody. Plakátek je opravdu úžasný, graficky se mu nedá nic vytknout, program je trochu slabší, ale plně koresponduje s tím naším. Nějaká zábava, hodové „békání“, chvilka s dechovkou a k tomu i sportovní aktivity. Dejte si do nějakého vyhledávače komenské hody a uvidíte. Já odkaz nemůžu dát, neprošlo by mi to v komentářích.

  Nechci ale tímto všechny odrazovat, naopak si užijme našich hodů. Když nic, tak taková procházka po vlčnovských búdách je lepší jak sezení u počítače. A teď mne napadlo, když se k nám řítí cyklisté v rámci otevírání vinařských stezek, tak jsou některé búdy otevřeny (s podporou OÚ). A proč ne na hody? No, příští rok budou volby, tak si to napíšu do volebního programu:-). Už jsem tady psal, že vlčnovské víno chutná nejlépe tam, kde vzniklo.

 4. František Zástěra napsal:

  Mnozí tady čekají za zhodnocení hodového víkendu ve Vlčnově, ale myslím si, že to asi více lidí nezajímá a tak se nebudu moc rozepisovat a zkusím to jenom v pár větách.
  Na minulém zpívání jsem nenechal nit suchou, na to letošní zase zapůsobil déšť. Ale přiznám se na rovinu, potěšilo mne, že největší průser tolik kritizovaného loňského zpívání byl letos zažehnán, moderátor byl stylově oblečen a vedl si velmi dobře po celý program. Nevím, jestli četl recenzi anebo mu to někdo poradil, ale stalo se a já mám z toho velkou radost. A díky této změně se celé hodové zpívání odehrálo v daleko lepší rovině. Malá drobnost, ale dost důležitá. Tedy aspoň jak to vidím já.
  Zbytek bych viděl na ten obyčejný místní standard, který neoslní, ale taky nenaštve. Lidí bylo plno, co jsem se díval, tak hodně bylo přespolních. Občerstvení lidové, ceny přiměřené, déšť nás trochu prohnal, ale to jsou věci, které ani nejlepší pořadatel neovlivní. Snad jenom to ozvučení, to mne tahalo dost za uši. To pořád neumíme. Ale asi jsem jediný, kdo by chtěl víc, spoustě lidem stačí to, co je.

  V neděli se V Jamě konal koncert dechové hudby Vlčnovjané, oproti minulosti posunutý do večerních hodin, a to byla dobrá volba. Nejsem příznivec dechovky, takže nemohu tady říkat něco o programu. Ale i tak si dovolím smeknout nad tím, jak naše domácí dechovka hraje. Opakuji, nejsem znalec, ale skutečně se mi to jejich hraní líbí. Nevím proč, třeba to bylo jejich atraktivními sólistkami (jedna dlouhonohá a druhá blond), ale celé to fungovalo skvěle a lidový vypravěč výborně vyplňoval přestávky. Mohl jsem si doma číst knížku, ale šel jsem si poslechnout DH Vlčnovjané a dobře jsem udělal.

  Takže mé pocity z víkendu jsou dobré, snad jenom výtka, že jakou pozornost si vyhrazuje jízda králů, tak v roli její zanedbané sestřičky jsou hody ve Vlčnově. Stačilo by trochu se tomu více věnovat, trochu více té osvěty. Třeba kdo z nás ví, že je o hodech krojovaná mše? Jenom ti zúčastnění.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.