Pozvánka na divadelní představení

MO KDU-ČSL ve Vlčnově ve spolupráci s Klubem sportu a kultury ve Vlčnově Vás zve na divadelní představení, které se koná v předvečer svátku matek v sobotu 13. května v 19.00 hodin v sále KSK. Po roce opět přivítáme Divadelní soubor Karla Högera ze Strání. Tentokrát nám zahraje komedii francouzských autorů Jeana Della a Géralda Sibleyrase Ať žije Bouchon!

AŤ ŽIJE BOUCHON!

Jean Dell, Gérald Sibleyras
Žánr: komedie

Bouchon je malé francouzské městečko kdesi ve vnitrozemí. Všichni jeho obyvatelé již dávno odešli a telefonní budka slouží jako víceúčelový společenský sál. Starosta Jacques se ze všech sil snaží vyždímat z Bruselu co možná nejvíce dotací v rámci evropského společenství. Společně se svou sekretářkou Odette a bratrem Nicolasem (který ve svých pětadvaceti letech stále ještě chodí v krátkých kalhotách a s taškou na zádech, protože je jediným žákem místní školy) vypracovává množství nesmyslných projektů, jako je oboustranný sjezd z dálnice bez ohledu na to, že tudy žádná dálnice nevede, námořní přístav, přestože je městečko od moře vzdálené 350 km, rozbije basebalovou pálkou výkladní skříně, aby doložil množící se kriminalitu atp. Když se objeví Robert, inspektor vyslaný z Bruselu, rozhodne se Jacques vyhlásit Bouchon dvacátým osmým státem evropského společenství a sám sebe jeho prezidentem.

divadlo

Jste srdečně zváni, příjďte se pobavit a zasmát v dnešní tak hektické době. Předprodej vstupenek je v Klubu sportu a kultury.

Přeji všem příjemnou zábavu

Antonín Pešl, místopředseda MO KDU-ČSL

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 komentářů u Pozvánka na divadelní představení

 1. František Zástěra napsal:

  Kdo se zúčastnil představení Vlčnovských búdových umělkyň při příležitosti jejich křtu CD „Já su ráda, že su mladá“, tak rozhodně nelitoval. Program byl připraven na velkou scénu, která ale byla některým účinkujícím malá (tak to rozjeli!), podívaná pro oči i uši a vygradovaný závěr, za který by se ani nemuseli stydět profesionálové z nějakého velkého big bandu.

  Ale pojďme od začátku. Vlčnovské búdové umělkyně slaví patnáct let a k tomu výročí si nadělili CD. A když se má nové CD představit veřejnosti, tak jedině s nějakou slávou. Páteční vystoupení bylo křtem CD „Já su ráda, že su mladá“ a aby to nebylo jenom o tom aktu polití zvukového nosiče, tak k tomu předcházelo ohlédnutí za činností búdových umělkyň. Nebudu tady rozepisovat, co se zpívalo a proč, stejně si to nepamatuji, ale vždy na konci písně či představení se účinkující, tímto myslím búdové umělkyně, dočkali velkého, ale zaslouženého aplausu. A když nakonec všichni přítomní tleskali vestoje, tak to nebylo jenom ze slušnosti, ale za poděkování za krásně prožitý večer. Mne příjemně překvapil moderátor večera, který vtipnými glosy doplňoval čas mezi vystoupením. Přiznám se, že měl i slabé chvilky, ale ten výkon během celého večera byl velmi slušný. Soubor Vlčnovjan měl za úkol vyplnit čas, aby měly hlavní protagonistky čas na další vystoupení, takže zbytečně na sebe neupoutával pozornost, Mužský pěvecký sbor odvedl svůj standart – bylo jich na podiu dost krojovaných. No ale hvězdy večera, Vlčnovské búdově umělkyně, se předvedly tak, že někteří přítomní prohlásili, že to bylo jejich nejlepší vystoupení během jejich éry. Já bych si to nedovolil říct, neznám je, slyším je jenom občas, když musím (jďa kolem a kdo si tam béká lidové piesničky), přesto za sebe musím konstatovat, že nebylo jednoduché to nacvičit, určitě to byla spousta práce, do toho kousek štěstí a najednou se na podiu narodil malý zázrak. Na domácí poměry od amatérských pěvkyň profesionální výprava, dokonalý zvuk, vynikající hlasy a na konec i podívaná i pro oči. Z krojů do šatů z doby filmů pro pamětníky, tak to bylo vskutku odvážné, ale vyplatilo se.

  Aby to nebylo jenom o chvále, ne všechna děvčata splňují přísná kritéria dokonalého zpěvu a některé písničky byly založeny na dokonalosti jejich hlasu, tak to provedení poněkud kulhalo, ale ta snaha, ta práce o co nejlepší zážitek to prostě převálcovala. A to se cenilo nejvíc. Na konci představení vystoupila i místní honorace, aby byla kmotry a sudičky CD a nový zvukový nosič je na světě. Večer jsem se díval na internet, zda je už ke stažení, ale nebyl. No, já osobně nedoporučuji si jej stáhnout, ono s koupí tohoto CD si kupujete i obal a tím i celý příběh. Cena CD byla ten večer 150Kč, předpokládám, že potom bude asi větší, a doporučuji si jej koupit. Nebo potom počkat do Levných knih, ale to si myslím, že bude náklad dřív rozebrán.

  Závěrem bych chtěl tímto poděkovat Vlčnovským búdovým umělkyním za mimořádný zážitek, který doufám nebude během tohoto roku osamocený, a do dalších let mi dovolte popřát více takových vystoupení. Kdybych se narodil jako žena, tak chtěl bych být búdová umělkyně. A to jen kvůli tomuto večeru, protože to byl váš večer a co jste za těch patnáct let odpracovaly, to jste v ten jeden den zúročili. Krásné, jsem pyšný na to, že jsem z Vlčnova, i když už tu nebydlím, ale mé nejkrásnější vzpomínky patří sem. A tuto k nim rozhodně přidám taky.

 2. František Zástěra napsal:

  Problémy kolem médií byly, jsou a budou. Těžko hledat odpověď na otázku, co je pravda, co je lež a co je manipulace, tzn, úmyslné zamlčení části informace, aby vznikl jiný význam. Nicméně toto už tady všechno bylo, už Napoleon úmyslně vydával dezinformace, aby spletl své vojenské nepřátele a tím získal výhodu v boji. Tudíž asi nemá cenu psát o dnešní politické situaci, kde je jisté jenom jedno – další den to bude jinak a ten následující úplně jinak. Jenom jednu větu – když se situace jeví černobíle, tzn. máme špatného a na druhé straně dobrého, tak to je fikce, tomuto já bych nikdy nevěřil. Už jenom kvůli tomu, že svět není černobílý, ale barevný.

  Ale proč píšu tuto úvahu? Hodně moc mne potěšil jeden pořad na seznamu.cz, který odhalil zákulisí pořadu Prostřeno vysílaného v televize Prima. Rádoby show o vaření, tedy o domácím vaření, se stala spíše třenicí mezi účastníky. Kvalita jídla byla upozaděna, důležití byli hosté a jejich názory, postoje, schopnost vyvolat konflikt, gradovat napětí atd. A pokud to nešlo, tak se do toho zapojil štáb. Tento pořad běží už nějaké to léto a aby se udržela sledovanost, tak je potřeba hledat nové výrazné typy lidí, kteří už sami od sebe vyvolají konflikt a tím k sobě přitáhnou pozornost. No a někoho napadlo jim podstrčit „fakt hustýho týpka“, co spí doma v rakvi, žije v bytě se slepicí a trpí několika duševními nemoci. Vezme to Prima anebo nevezme? Vzala to, výsledek viděl snad každý, protože ty díly měly obrovskou sledovanost. A najednou se objevilo video, které nám prozradilo zákulisí tohoto natáčení, jak to všechno bylo zrežírováno, jak to bylo falešné a jak zkušený štáb televize Prima prostě ignoroval některé věci a šel tvrdě za senzací. A tím i za sledovaností. Doporučuji každému se na toto video podívat, odkaz sem nemůžu dát, neprojde mi to antispamovým filtrem. Stačí si dát vyhledat odkaz seznam a prostřeno, výsledek bude určitě někde nahoře.

  A jedna filozofická otázka. Když jsme v oblasti zábavy obelháváni, neděje se to všude? Na radiu Ulambátar se mi líbí jeden článek a v něm „na jízdu králů sice jezdí méně lidí, ale oni jsou spokojenější“ – údajně to měla prohlásit naše místostarostka. Dál už nepíšu, nevím co je to spokojený návštěvník a co nespokojený, nevím ani kolik je akorát lidí na jízdu králů, co je už moc a co je málo, toto je fakt tahání zajíce z klobouku.

 3. František Zástěra napsal:

  Tak je to zase na mně, abych tu utrousil trocha toho moudra.

  Před náma je jízdokrálovský víkend, vyvrcholení celoroční folklorní aktivity a tak je potřeba napsat aspoň pár řádků. Není u nás většího svátku, tedy po Vánocích, Velikonocích a zabijačce. Tedy tu zabijačku bych asi napsal jako první.
  No ale poďme tedy k těm krojovaným. Děcka, važte si toho, co pro vás rodičové a prarodičové dělají. Kolik je kolem toho práce, to pochopíte, až budete sami dávat potomka do kroja. Vy to berete jako samozřejmost, což sice pro nás domácí je, ale pro mnohé je to malý zázrak, že se něco vůbec takové stane. Přespolní, ale ti více přespolní, skoro zahraniční, jsou úplně natěšení, že někdo takto chodí v kroji, jezdí na opentleném koni a dělá to tak, jakoby nic jiného v životě nedělal. Pro nás samozřejmost, pro jiné zázrak. A to vím, co píšu, hlavně Japonci, tradiční to kultura, kdyby ta jízda králů šla kupit, tak sa složíja a kůpí ju. Já bych byl pro, ale nemají tam vinohrady a furt jim tam hrozí zemětřesení, tak ať sa radši jezdíja k nám dívat, že.

  No a co mi ti ostatní? Držme palce našim mladým, ať sa jim to povede, ať si to užijů. Šak nejde jenom o ty na koni, ta drobotina vystupuje v krůžkoch a když to rozbalí na tom podiu, tak fanynky mosí omdlévat, co to je za husté týpky v plkavicách nebo princezničky v kroji. Aj ta omladina sa určitě nenechá zahanbit, šak to je jak kdyby to někdo maloval barvama a dával do toho všecko.

  Tak nechme toho a poďme do ulic. Jak sa říká, v sobotu je to pro Vlčnovjany a v nedělu pro přespolní. A až sa někdo po čase zeptá, cos dělal poslední víkend v květnu, tak možem všeci hrdě prohlásit – byli sme na jízdě králů. A tys nebýl?

 4. František Zástěra napsal:

  Čekám na nějakou tiskovou zprávu od vedení místní organizace KDU-ČLS, že se pochválí, že letošní slavnosti navštívil hejtman Zlínského kraje lidovec Jiří Čunek a ono nic. Ani zmínka o tom, že příští rok máme obecní volby a jízda králů bude určitě ve volebním programu strany ucházející se o přízeň voličů. No ale nechme věci politické politikům a já se pokusím napsat o jednom fenoménu, který je součástí jízdy králů, bez kterého by ta jízda králů nebyla taková, jaká je.

  Vlčnovské búdy, respektive sobota ve vlčnovských búdách. Dopředu říkám, že tomu nerozumím, že to nechápu, že je to mimo mé uvažování. Obrovský počet lidí, kteří prochází ulicí Vinohradskou, má jeden cíl – sobotní večer v búdách. Mají chuť na místní víno, mají chuť na něco dobrého a chtějí se nechat bavit. A to vše v počtu vysoko přesahující normální stav, můj odhad je kolem tři tisíce návštěvníků. Někdo říká pět tisíc, fakt nevím.

  Tak a teď mi vysvětlete, když máme vlčnovské búdy čistě jako účelové stavení, kde se nepočítá s vyšším počtem návštěvníků, kdy chybí potřebná infrastruktura, jako je osvětlení, záchody, lavičky, proč tam chodí? Chybí tam pódium, hraje se improvizovaně, ale těch kapel a muzik je tam tolik, že není možné za ten večer je poslechnout všechny. Proč? Když chodím mezi búdami, tak mi chybí nějaké osvětlení. Ale spoustě lidem to nevadí, prostě přijdou a vědí, že jsou místa, kde je naprostá tma a zase kde je díky pozornosti místních světlo z jednoduché žárovky. Zdejší víno není oceňováno jako to nejlepší, ale přesto se stojí fronty na tento mok. Ceny – jízdokrálové, ale přesto se prodává. U jedné búdy hrála dechovka. Co tady má co dělat dechovka? A ono to fungovalo! Zpívalo se, tančilo se, byla dobrá nálada. Za búdama, tedy v jejich těsné blízkosti, byly rozesety cimbálové muziky v improvizovaných podmínkách. Ani krtince nezabránili jít do těsné blízkosti těchto hudeb a užívat si. Kdyby jeden, ale obrovské množství lidí, co se pohybovalo navzdory špatnému terénu a velmi slabé viditelnosti. Proč? Seděl jsem v jedné búdě, kde zvědavě nakukovali návštěvníci a obdivně se vyjadřovali k tomu, jak je to tam krásné. Nespletli se? Inventář ve stylu „ještě to nevyhazuj, do búdy je to dobré“, nepořádek, motyka, rýč, sklenice na víno pomíchané způsobem, jak šel čas a oni to mají za místo, kde by chtěli strávit svůj drahocenný čas.

  Já nevím, když nad tím tak přemýšlím, tak všechno mluví proti tomu, aby se vlčnovské búdy staly cílem návštěvníků. Jenomže oni tam chodí, oni to tam milují a potom o tom vypráví jako o nejúžasnějším místě na světě. Asi je tam něco, co my domácí nevidíme, asi nemá cena nad tím bádat. Přitom tam chodím pravidelně se psem, ani on to nebere jako nějaké mimořádné místo, třeba minulý týden jsme to prošel dvakrát a co myslíte, co se stalo? Nic. Ale v sobotu před jízdou králů, to se tedy dějí věci. Nerozumím, nechápu, znovu se ptám proč? A existuje vůbec na tuto otázku odpověď?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.