Do 20. listopadu můžete vidět výstavu ke 150. výročí narození Jana Janči, spisovatele a novináře z Vlčnova

jilik

Jiří Jilík. Foto: Rostislav Pijáček

V pátek 16. září jsem pospíchal ze sadu, kde jsem v rychlosti sbíral to málo trnek, co nám nezmrzlo a neopadalo. Spěchu jsem pak v žádném případě nelitoval. V Galerii na Měšťance jsem totiž stihl zahájení výstavy o životě a práci vlčnovského rodáka Jana Janči (1866 – 1928), kterou přichystali pracovníci KSK ve Vlčnově.

 

herec

Vladimír Doskočil. Foto: Rostislav Pijáček

Vernisáž uvedl sám její autor PaedDr. Jiří Jilík a přednesl důležité mezníky ze života našeho významného rodáka. K tomu jsme měli možnost poslechnout si výběr z tvorby Jana Janči, kdy nám jeho vzpomínky na mládí ve Vlčnově druhé poloviny 19. století přiblížil jedinečným přednesem herec Slováckého divadla Vladimír Doskočil. Tyto texty naleznete v knize Dívčí půček.

Celý večer jsem nevycházel z úžasu, jaký to významný člověk pocházel z naší vesnice. Neohrožený novinář, obhájce obyčejných pracovitých lidí, zastánce Slovanů, skvělý autor povídek. Život mu mnohdy nabídl odvrácenou tvář i kvůli jeho ráznosti a upřímnosti. Bohužel ani nové a svobodné Československo nepřineslo to, po čem toužil. Právo, spravedlnost, dobrý život pro poctivé a pracovité lidi. Navíc chápal důležitost monarchie a jako zastánce austroslavismu dobře věděl, že nemůžeme být sami. Druhá světová válka a doba komunismu mu bohužel daly za pravdu.

Jan Janča má mnoho co říci i nám ve 21. století. S dovolením pana Jilíka zde uvádím text, který naleznete na obalu již uvedeného výboru z díla Jana Janči: Dívčí půček. Vydalo nakladatelství JJ v UH v roce 2008 pro KSK Vlčnov. Součástí výboru je i pojednání o životě Janči Český Marat od autorů Marty Kondrové a Jiřího Jilíka:

„Máme dluhů jako smetí, až se v nich dusíme, ale přitom žijeme tak nákladně a přepychově, jako bychom byli kdovíjací bankéři. Máme tři sta poslanců s měsíčními platy po pěti tisících korunách, ač stačilo by nám dvě stě poslanců bez měsíčních platů, s pouhými dietami za dni, kdy skutečně pracovali…

Na těchto místech nechce nikdo šetřiti. Proto nechce, protože by musel šetřiti sám na sobě. Protože byl by nucen vrátiti se ke skrovnému občanskému životu, zříci se přepychu, vil, závodních koní a nezřídka i zhýřilého života. Proto šetří se na jiných: na těch malých, kteří nemají v rukou moc, aby se mohli brániti, na těch ubohých, kteří nevědí, čím zaplatiti na prvního byt, z čeho ošatiti a z čeho živiti rodinu. Na těchto se mačkají daně, dávky a poplatky a na těchto se šetří! Zde toto heslo prováděno je s plnou krutostí…

Dnešní vláda a dnešní poslanci a senátoři nápravy neprovedou. Noví lidé musí přijíti do nového parlamentu a do nové vlády, … stát musí žít! Ne několik set příživníků.“

Publikováno v časopise Ruch 3.10.1925

Neváhejte a udělejte si čas navštívit tuto výstavu v Galerii na Měšťance. Jan Janča a jeho dílo za to stojí.

Fota a další informace naleznete zde: http://www.kskvlcnov.cz/jan-janca-1866-1928-vlcnovsky-novinar-a-spisovatel/

Mgr. Michal Slinták

Příspěvek byl publikován v rubrice Co se děje v obci. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 komentářů u Do 20. listopadu můžete vidět výstavu ke 150. výročí narození Jana Janči, spisovatele a novináře z Vlčnova

 1. ? napsal:

  Rači napiš s kým se spřáhnete na kraji! Bude Čunek kamošit s Janem ODS v radě? Tož to bys jako hrdý pracovitý lidovec byl kamoš taky?

 2. Michal Slinták napsal:

  Vtipné. Mně zase přijde výstava o Janu Jančovi fajn a rád ji doporučím dalším, nejen Vlčnovjanům. A jeho nadčasovost je úžasná. Budu jeho dílo připomínat dál i v jiných článcích. Stojí za to.

  Pro méně znalé, koalice neznamená kamoši, znamená kompromis. Bez toho to bohužel nejde. Měl si nám hodit taky hlas… i více dalších a nemuseli lidovci dělat koalici :)

  Nepíšu, s kým se „spřáhneme“, protože nepatřím do vyjednávacího týmu. Můžu říci jen můj čistě osobní názor, který nemá na tvoření koalice žádný vliv. Poslal bych ČSSD za komunisty tam, kam patří. Nemám rád ani Babiše, jenže to by lidovci museli kromě STANU a ODS vzít do koalice i Valentu. A Valenta nebo Babiš? Vzít čerta nebo ďábla? Tady nemůže aspoň Babiš kňučet, že mu změnu nedovolí ostatní, tady nevyhrál!
  Bohužel toto kňučení k situaci v jiných krajích mu vyhraje parlamentní volby.

 3. Pochod na mysliveckou chatu napsal:

  Tož co na to říct? Dobré, velice dobré. Enom škoda, že sa všecko snědlo a vypilo za několik minut, takové práce to dalo a pak dojde parta děcek s rodičma a všecko je fuč. Jak mi gdosi řekl, guláš sa dělal dva dny a potom takový hladový zástup, že sa nedostalo na ty poslední. To samé špekáčky, čaj, perníčky pro děti. No ale, co už včíl. Počasí pěkné, cesty akorát, že koně aj se zástupcem nebe a pekla dojeli až na místo a těch děcek…. Kdyby sa ve škole psala pololetní písemka, tak ich tolik nebude jak ke svatému na myslivecků chatu.
  Tož je potřeba poděkovat všeckým, co kolem toho běhali a těšit sa na příští rok. Já určitě dojdu. Už enom proto, že bude proč.

 4. František Zástěra napsal:

  Sobotní vánoční akce se nesla v duchu pohody, vánočního rozjímání, koled a starých zvyků. Bylo to vidět na návštěvnících, ale i na pořadatelích, kteří byli usměvaví, ochotní a bylo vidět, že je to baví. Folklorní soubory nabídly pestrou směsici scének od těch nejmladších až po ty nejstarší. Někteří se pro svoji roli doslova narodili, například havřický cikán musel splést hlavu nejednomu přihlížejícímu, zda je to originál anebo jenom role. Takové ty nešvary, které jsou tradičně KSK vyčítány, tak jakoby se tuto sobotu nekonaly. Všichni se umívali, byli v dobré náladě, kdo měl štěstí, tak se dočkal přednášky, jaké byly kdysi Vánoce, bylo co dát do puse a kdo byl dobře zapsán u účinkujících, tak na něho zbyla i slza slivovice.

  Na druhou stranu vždycky existuje i opačný pohled. I když se všichni snažili, jak v přípravě, tak i potom při programu, tak mi stále uniká cíl, komu jsou Tradiční Vánoce určeny. Centrum obce je malé, uvnitř chaloupek je to velmi stísněné a tak je toto představení určeno pro malý počet lidí. Když jsem se díval kolem sebe, tak drtivou většinu návštěvníků tvořili domácí, případně někdo z blízkého okolí. A bylo to tak akorát. Třeba je štěstí, že je kolem vždycky nějaká akce a nám se případný divácký nájezd vyhýbá. Ale co, proč já bych to měl řešit? Pokud se mi to nebude líbit, tak prostě příště nepřijdu a půjdu někam jinam. Letos to naštěstí nehrozilo, moc se mi to líbilo a odcházel jsem velice spokojený.

  Zástěra je dlouhá, rozum může být krátký. Ale i tak si mohu dovolit říct svůj názor. Pokud by v obci nebyla jízda králů, tak akce pořádané KSK Vlčnov by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Omlouvám se, na dvou. Ještě k tomu i výstavy na galerii. To, že to není samo od sebe, to my víme. Ale je potřeba tu práci kolem toho prodat. S úsměvem, s grácií, s nadhledem. Je vidět, že to jde. Od průserového hodového zpívání, přes neslané/nemastné ochutnávky vdolečků ke krásným vánočním tradicím.
  Jízda králů je samostatná kategorie a velmi mne mrzí, že je Klub sportu a kultury spojován jenom s touto událostí. Umí i jiné věci, proč jich tedy není v kalendářním roce více? Jenom tak mne napadá, proč vedení obce zajišťuje letní promítání, když by to mohl dělat někdo jiný?

  Ještě jedou díky za sobotní podvečer.

 5. František Zástěra napsal:

  A jen tak na okraj. Budeme mít třetí neděli adventní a tady máme jako horkou aktualitu dávno skončenou výstavu. A nemusí tu být jenom vážné věci, třeba i takové pozvání do kina na Anděl páně 2 by to tu trochu oživilo. A ten film je úžasný, vřele všem doporučuji. I když kdo nezná aspoň trochu katechismus, tak i přesto se bude dobře bavit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.