Ing. Pavel Botek – starosta Ostrožské Nové Vsi na 4. místě lidovecké kandidátky

ffc„Krajské volby se blíží a jako obvykle některé politické strany začínají vytahovat témata, která kraje ani řešit nemohou. Jedni slibují zrušení placení televizního poplatku za seniory, zastavení migrace, zdanění církevních restitucí, spokojené stáří, nebo slibují, že mají recept úplně na všechno. Co na tom, že kraje ani jedno z toho zajistit nemohou. Slibem nezarmoutíš. Osobně bych si přál, aby krajské volby byly spojeny s tím, co každý kraj může a má řešit. To mi připadá vůči občanům fér.

Přece si nemohu z lidí utahovat a dělat si z nich srandu. Alespoň KDU-ČSL ve Zlínském kraji to nedělá. Například: Náš kraj má rozpočet asi 9,5 mld. Kč. Na první pohled pěkná sumička. Při podrobnějším zkoumání příjmů a výdajů však dojdeme k zajímavým zjištěním. Celých 70% rozpočtu, tedy 6,8 mld. Kč kraj pouze povinně „přeúčtovává“ ze státního rozpočtu na jiné organizace, především školy. 12% krajského rozpočtu (1,14 mld. Kč) spolykají provozní výdaje. Jednoduše svítit a topit se musí, technika musí držet krok s dobou, a kdo pracuje, zaslouží si svou mzdu. Celých 82% krajského rozpočtu (7,8 mld. Kč) je tak pro plnění předvolebních slibů nedostupných. Při nemalém zadlužení Zlínského kraje – dlouhodobý úvěr činí 2,3 mld. Kč – je třeba odepsat ještě dalších více než 100 mil. Kč.

Zbývá tedy asi 1,6 mld. Kč ke smysluplnému využití. Snahou KDU – ČSL bude tyto prostředky především investovat do rozvojových projektů a infrastruktury, a tím posílit konkurenceschopnost kraje a zajistit dostatek pracovních příležitostí. Takovými investicemi jsou např. modernizace našich nemocnic, opravy krajských komunikací nebo investice v oblasti ochrany životního prostředí. Určitě budeme ve výdajích myslet i na ty, kdo v životě neměli nebo nemohli mít tolik štěstí. Na oblast sociálních a zdravotních služeb. Jako dobří hospodáři budeme dbát na to, abychom kraj bezmyšlenkovitě nezadlužovali a stávající dluh odpovědně spláceli. KDU – ČSL neslibuje, co nemůže splnit. Věříme ve zdravý rozum voličů, kteří se nedají koupit laciným pivem ani lacinými sliby. Věříme voličům, kteří vidí, že KDU – ČSL má ve svých řadách odborníky, kteří jsou připraveni přejít z opozičních lavic a naplno zabrat pro restart Zlínského kraje! “

Pavel Botek

Příspěvek byl publikován v rubrice Krajské volby 2016. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.