Jan Janča – spisovatel a novinář z Vlčnova

tento pátek nás KSK Vlčnov zve na zahájení výstavy o životě a práci vlčnovského rodáka Jana Janči (1866- 1928). Tato výstava věnovaná 150. výročí jeho narození tedy začíná 16.9.2016 v 18:00 v Galerii na Měšťance ve Vlčnově. Jako učitel češtiny na rovinu přiznávám, že dokud jsme od ředitelky KSK Vlčnov paní Floriánové nedostali na zastupitelstvu pozvánku, nevěděl jsem o tomto našem rodákovi vůbec nic. Výstavu uvede její autor PaedDr. Jiří Jilík. Dovolím si zde okopírovat část jeho rozhovoru ze Slováckého deníku z roku 2008, kdy uváděl knihu o tomto významném Vlčnovjanovi:

Zdroj http://slovacky.denik.cz/tydenik_slovacko/rozhovor-jiri-jilik-jan-janca-vlcnov-slovacko.html

jan-janca

Kdo to byl vlastně Jan Janča?
Jan Janča (1866-1928) byl ve své době významným žurnalistou. Jeho novinářské začátky jsou spjaty na počátku 90. let 19. století se Stanclovými Slováckými novinami, avšak brzy si založil vlastní noviny Slovač. Ty po několika letech z Uherského Hradiště pod názvem Slovač přenesl do Vídně, kde působil až do první světové války. Říká se, že Vídeň byla v té době největším moravským městem, neboť tam nalézaly práci statisíce obyvatel z Moravy. Málo už se ví o tom, že tehdejší Vídeň měla významnou českou kulturní vrstvu, žila tam řada českých a moravských umělců, vycházely české noviny, knihy a podobně. Janča byl jedním z těch intelektuálů, kteří bojovali za práva této české menšiny ve Vídni. Za první republiky pak působil v redakcích listů v Olomouci a v Brně.

Jaký význam má jeho tvorba ve vztahu k Vlčnovu?
Tak především je to jeden z mála rodáků, který „přerostl hranice“ Vlčnova, ale současně se do něho svým dílem vracel a zachoval nám tedy vzácné informace o tom, jak žili Vlčnovjané v 19. století. A připomeňme jednu důležitou epizodu jeho života, on byl přítelem malíře Joži Uprky a přivedl ho do Vlčnova. Ten zde pak namaloval svůj nejslavnější obraz – Vlčnovskou jízdu králů.

Které práce jste zařadil do výboru z Jančova díla?
Především jeho memoáry Z Jožkových zápisků, které sice uveřejnil na sklonku života, ale popisuje v nich své dětství ve Vlčnově, tedy 70. léta 19. století. Je to evidentně nejstarší literární památka zobrazující život ve Vlčnově. Navíc jde o práci zcela neznámou, protože Janča ty memoáry vydával na pokračování v jedněch brněnských novinách pod pseudonymem Kara Mustafa. A tak i v době, kdy ta práce vycházela, věděl patrně jen on sám, že jde o Vlčnov. Dále jsem tam zařadil povídku Dívčí půček. Ta je zas vzácná tím, že je v ní vůbec nejstarší popis vlčnovské jízdy králů, jaký existuje. Ten text zachycuje vývojem překonané, nám již neznámé detaily tohoto zvyku. Kromě toho jsem tam zařadil ještě pár drobných literárních prací inspirovaných Slováckem a Vlčnovem.

Dozvíme se z knížky i něco o jejím autorovi?
Samozřejmě. Součástí je i obsáhlý životopis, kompletní bibliografie jeho díla a pojednání z pera etnografky Marty Kondrové o národopisných aspektech jeho tvorby.

Užijme si tedy společně páteční večer u této události významné nejen pro Vlčnovjany.

Michal Slinták

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Co se děje v obci. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.