Sibiř Tomáše Kubeše ve Vlčnově

MO KDU-ČSL Vlčnov ve spolupráci s KSK Vlčnov Vás zvou na audiovizuální přednášku Tomáše Kubeše Sibiř – divoká příroda a její obyvatelé, která se koná ve středu 21.9.2016 v 19:30 v KSK ve Vlčnově.

plakat-od-kuese Letos v zimě jsme měl možnost navštívit přednášku Tomáše Kubeše o Tuvě (jedna z republik v Rusku). Jeho postřehy, úžasné zážitky, soužití s místním obyvatelstvem a vcítění se do jejich života, to vše mě neuvěřitelně vtáhlo do děje, jako bych tam byl s ním. Hned jsem si řekl, že zkusím Tomáše dostat i do Vlčnova. Pro nás, co nejčastěji cestujeme prstem po mapě, sledujeme dokumenty, ale i pro ty, co mají odvahu vyrazit, určitě bude přednáška Tomáše Kubeše nevšedním zážitkem.

 

 

 

Kdo je Tomáš Kubeš?

kubesFotograf, novinář a cestovatel. Fotografii se věnuje vášnivě již od dětství, profesionálně od roku 1998. Pochází z Horoměřic u Prahy. Vystudoval střední polygrafickou školu a několik let prožil cestováním v Africe a poznáváním tohoto svého zamilovaného kontinentu. Procestoval také i Evropu a Asii, celkem fotografoval reportáže ve více jak 100 zemích světa. Vedle reportážní fotografie se věnuje také portrétu, architektuře, reklamě a humanitární fotografii. Je autorem fotografií k několika knihám, například „Park Life“ nebo připravované knize věnované památkám UNESCO v Evropě.

Jeho snímky a články můžete najít v České republice v titulech jako jsou Koktejl, Lidé a Země, Instinkt, Vlasta, Katka, Travel in the Czech republic, Travel Digest, Travel Focus, Hospodářské Noviny a mnoha dalších.  Další částí jeho zájmu je již zmiňovaná sociální a humanitární fotografie, kdy spolupracuje s organizací UNICEF, jak tomu bylo například při posledním projektu očkování v Mauretánii.

Klip o Sibiři uvidíte zde: https://youtu.be/nim5LNA5VMY

Další informace naleznete také na  www.tomaskubes.cz

Těšíme se i s Vámi na nevšední zážitek.

Michal Slinták

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Co se děje v obci, Místní organizace KDU-ČSL, Slovo zastupitele. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 komentáře u Sibiř Tomáše Kubeše ve Vlčnově

 1. František Zástěra napsal:

  Uplynulý víkend se nesl v duchu dvou významných událostí.

  V neděli se vzpomínalo na výročí napadení USA teroristy, kteří se zmocnili několika dopravních letadel a podařilo se jim demonstrativně zbořit dva mrakodrapy „Dvojčata – WTC“ v New Yorku, poškodit centrálu armády Pentagon a provést další škody. Proč to zmiňuji? Protože toho byly plné noviny, internet a pomalu jsem se bál otevřít ledničku. Severní americký kontinent trpí tím, že jeho dějiny začínají hodně pozdě. 1492 byla objevena Amerika, první návštěvníci používali dřevěné lodě a spoléhali na vítr. Až s rozvojem průmyslu začalo skutečné osídlování severní Ameriky. Bohužel ne moc šťastně, směnný obchod s majiteli půdy, Indiány, za korálky, ohnivou vodu a další bezvýznamné cetky. Takže nic takového, nač by měli být současní obyvatelé USA hrdí. Den nezávislosti (1776), tzn. odtržení kolonií od nadvlády Velké Británie se dá považovat za velký milník v historii dějin. Jen pro srovnání, Zlatá bula sicilská, kdy bylo českým zemím přiznán status království (zjednodušeně řečeno) se udála 1212, což je 564 let (!!) před vznikem USA. My jsme toho zažili hodně, historici potvrdí. Amerika se začala psát vyhlášením nezávislosti, do toho ne moc lichotivé události (úspěšné zabíjení prezidentů, občanská válka, utlačování černochů, vedení válek mimo jejich teritorium se střídavými úspěchy a neúspěchy). Tedy nic moc do učebnic dějepisu. No ale 11. září 2001, to je ukázkový příklad, jak tento datum zlatým písmem vytesat do novodobé historie. Být napaden, utrpěn ztráty na životech, nalézt hrdiny – hasiče, co vynášejí přeživší z trosek, tak to je fakt materiál pro podrobné studium. Zatímco se ve světě dějí věci, které by se významově srovnaly s těmi v USA, tak je slyšel pouze o Americe. No jo, u nás by to bylo tažení husitských vojsk, rabování kostelů a klášterů, dále v novodobé Evropě strašivý hladomor (Irsko, evropské Rusko) – to je slabý čajíček proti 11. září v New Yorku. Tedy v pojetí médií.

  Co nakonec, jsme svědci toho, jak se píší dějiny. Je potřeba umět rozlišit, co je skutečná událost a co jenom uměle dofouknutá. Ano, jedná se o tragédii, ale proč si tedy nepřipomínáme každoročně hladomor v Číně (1958-1961), kdy zemřelo vlivem politiky vlády této země přes 30 mil. obyvatel? Zní to tvrdě, ale podle mne je to tak. Amerika se honosí názvem Nejmocnější stát světa, ale nesmí se to říkat moc nahlas, aby se to nedozvěděla Čína, Indie, Rusko.

  Na konec jedna výzva. Buďme soudní, nevěřme všemu, co se píše a o čem se mluví. Ne všechno, co je blyštivé, musí být blyštivé i pod povrchem.

  A o té druhé věci, o Slavnostech vína, napíšu později, už není na to prostor.

 2. co to napsal:

  Neví tadyk náhodou někdo,proč blbbort ODS v Havřicích u hlavní cesty předělali a přelepili našeho všemi oblíbeného starostu jiným zjevem té grupy? Ani fůsisko po něm nezostalo!

  • Michal Slinták napsal:

   Nevím a myslím, že to ani není důležité. Ale i u lidovců funguje, že se to předělává, aby lidé viděli více tváří. Jak náš starosta, tak Blaha patří svým vlivem do okresu UH, tudíž ukázali oba. Co se týče vašeho příspěvku, budiž. Rýpl jste si do starostova fúsiska, ale moc vtipné mi to nepřišlo.

 3. František Zástěra napsal:

  Slíbil jsem svůj postřeh o slavnostech vína, ale jde to napsat jednou jednoduchou větou: Valenta a jeho slavnosti. Aneb jak se zpívá v jedné staré písničce: Já na to mám!

  No, ale pojď do domovských luhů a hájů, v neděli se konal tradiční košt vdolečků a díky nepříznivé předpovědi počasí se akce přesunula do hlavního sálu KSK Vlčnov. Což paradoxně přispělo k vysoké úrovni této akce. Chápu snahu vedení klubu oživit staré památky, ale jak do prostoru 10×20 metrů dostat tři sta lidí, což já odhaduji návštěvnost této akce, tak to neumí ani autor slavného tetrisu.

  Bylo vidět, že si pracovníci klubu dali práci s touto akcí, byla dobře připravena, bylo to vidět. Pozvaná cimbálová muzika tvořila příjemnou kulisu a hostující pěvecké sbory doplnily čas strávený čekáním na výsledky soutěže. Abych to nepřechválil, Mužský sbor z Vlčnova opět nepřekročil svůj stín, ale už i účast se cení.

  Už jsem tady zmínil soutěž, která byla připravena pro návštěvníky. To je pro mne velká neznámá, nějak mi uniká smysl. Jdu na košt vdolečků, vidím přes deset vzorků, ale kdo je autorem, to musím uhodnout. Abych to poznal, musím být znalec, což já nejsem. Takže tipování jako ve sportce. A vítěz dostane krabici vdolečků. Což je cena lákavá, ale pro mne s obrovským štěstím, pokud bych měl být vítězem já. No, způsob této soutěže probíhá už nějaký ten rok, takže asi jsou někteří lidi poučenější než já a asi to tak chtějí. A proto je to možná tak.

  Závěrem jde ode mne do klubu poděkování za tuto akci, bylo to příjemně strávené odpoledne a to, že to bylo v KSK, tak to bylo k dobru. Snad malá výtka jde k pracovníkům klubu, kteří nad touto akcí určitě strávili spoustu času, ale v neděli, kdy mají prodat plody své práce, tak se ani neusmějí, trápí se u toho a je vidět, že by nejraději byli někde jinde. Snad kromě pokladny, ale ten zbytek byl tak utrápený, že mi je až bylo líto. A to včetně ředitelky klubu. Neusmála se a neusmála se.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.