Divadelní klasika Sluha dvou pánů – 6.5.2016 v 19:30 ve Vlčnově v KSK

K příležitosti svátku Dne matek pořádá Místní organizace KDU-ČSL Vlčnov společně s Klubem sportu a kultury.

Tuto commedii dell´arte z 18.stol. od Carla Goldoniho jistě mnozí znáte díky skvělým výkonům Miroslava Donutila v Národním divadle – v listopadu 2014 oslavili 550. reprízu a hrají dále (všechna představení jsou beznadějně vyprodána).

Truffaldino řeší stejné problémy jako my dnes. Rád by pojal za manželku sličnou dívku, ale nedostatek peněz ho přinutí mít dvě práce, a proto slouží dvěma pánům. To samozřejmě vede k mnoha zmateným a komickým situacím. Jak se s tím popere, nám předvedou herci známého Divadelního souboru Karla Högra ze Strání, který byl založen v roce 1886, letos tedy slaví 130. výročí. Roku 1959 byl pojmenován dle slavného herce, s jeho laskavým svolením.

V hlavní roli uvidíme Miloše Záleského. Poprosil jsem ho o krátký rozhovor:

Měl jste velký respekt z role Truffaldina? Myslím kvůli geniálním výkonům Miroslava Donutila v Národním?
Musím se přiznat, že respekt mám a velký. Mám i trochu strach, abych postavu Truffaldina zahrál tak, aby se divákům líbila. Ale můj výkon nezáleží jenom na mě, ale i na ostatních, protože není malých rolí.
Nechal jste se inspirovat Donutilem, nebo jste se vydal vlastní cestou?
Určitě jsem se nechal inspirovat, ale chtěl bych do role dát víc sebe. Máme totiž stejný text jako v Národním.
Ve které roli jste se sám při hraní na jevišti nejvíce bavil?
No abych pravdu řekl, tak v mé první roli ve hře Madlenka z kovárny. Hrál jsem obecního policajta Kouláska, byla to komická role. Kousek je k vidění i na TV Strání.
Proč by si Vlčnovjané neměli nechat ujít představení Sluha dvou pánů?
No protože je to hra, při které se budete bavit a snad i zapomenete na každodenní shon. Anebo třeba ze zvědavosti, jak se nám to podaří zahrát.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Míla Záleský

Původní commedia dell’arte je založena na pevných, ustálených charakterech postav a improvizaci. Existovaly typy postav, které se objevovaly v každém představení (s mírnými změnami), např:

Harlekýn (Arlecchino) je komickým sluhou jednoho z pánů, velmi oblíbený u publika. Většinou bývá zamilovaný do jiné služky, ale jeho touha soupeří s hladem či strachem z pána. Je mazaný až zlomyslný, často myslí hlavně na sebe.

Pantalone je lakomý, chlípný a bohatý (ale někdy naopak chudý) obchodník původem z Benátek. Je otcem jednoho ze zamilovaných (častěji má dceru). Vždy má nějaké vztahy s Dottorem či Capitanem, obchodní nebo osobní.

Dottore je právníkem nebo lékařem. Neustále se snaží předvádět své znalosti, střílí latinské a řecké citáty. Postrádá ale smysl pro logiku, jeho myšlenky nemají spojitost. A přesto si myslí, že ví naprosto vše.

Více o kategoriích postav a jejich konkrétních typech si můžete přečíst na internetu: https://cs.wikipedia.org/wiki/Commedia_dell%27arte

Cena vstupenky: 70 Kč (30 Kč pro děti do 15 let)

Lze zakoupit i v předprodeji na Obecním úřadě ve Vlčnově v kanceláři u paní Pešlové za 60 Kč (30 Kč pro děti do 15 let). Vlčnovjanům rádi doručíme vstupenky v předprodeji i přímo domů, stačí nás kontaktovat na čísle 774 354 511, nebo napsat na e-mail: slingi@seznam.cz

Přijďte se pobavit a strávit spolu s námi pohodový páteční večer.

Michal Slinták

Příspěvek byl publikován v rubrice Co se děje v obci, Vážně i nevážně. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře u Divadelní klasika Sluha dvou pánů – 6.5.2016 v 19:30 ve Vlčnově v KSK

  1. Zdeněk Pivoňka napsal:

    výborné MICHALE,dobrá zpráva,trocha kultury do Vlčnova,

    • Michal Slinták napsal:

      Tak doufám, že vylezeš z nory a vyrazíš za kulturou. Je to parádní komedie a určitě se pobavíš.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.