V první řadě je potřeba zastavit nekontrolovaný příliv migrantů – Ondřej Benešík mluvil s občany Vlčnova

I přes poruchu automobilu na veřejnou Výroční schůzi MO KDU-ČSL Vlčnov náš poslanec a předseda Výboru pro evropské záležitosti Mgr. Ondřej Benešík přece jen dorazil. Jak se očekávalo, nejvíce dotazů na něj směřovalo ohledně současné „uprchlické krize“. Ondra se snažil představit svůj postoj na řešení této situace.

1. V první řadě je potřeba zastavit nekontrolovaný příliv migrantů. Je nutné finančně podpořit a fyzicky zajistit ochranu vnějších hranic EU a Schengenu.

2. Pokud nebude fungovat spolupráce s Tureckem, které dostane peníze od EU na zvládnutí uprchlické krize, KDU-ČSL jasně podporuje politiku české vlády, tzv. Plán B, kdy se uzavře severní hranice Řecka na Balkánu. V tomto případě česká vláda podpoří Makedonii i další státy. Podporu nabízí technickou i personální (policisté).

3. Je potřeba pomáhat hlavně oblastech konfliktu a v místech uprchlických táborů, aby se zlepšily podmínky pro život uprchlíků, těch opravdu potřebných. Z jasných kupeckých počtů vyplývá, že 1€ vynaložené na pomoc uprchlíkům v místě krize se rovná 8€, které se musí zaplatit na zajištění základní pomoci pro migranty v Evropě. Rozpočet ČR na humanitární pomoc už byl navýšen trojnásobně.

4. Při případném jednání EU o dalších povinných kvótách už by nemělo hrozit další „ o nás bez nás“. Tato nařízení EU může zastavit tzv. blokační menšina. Je potřeba, aby státy Visegrádu držely spolu. Navíc se jasně ukázala nefunkčnost předchozích povinných kvót. To, co bylo jasné většině rozumných Evropanů, začíná snad docházet i Němcům.

a) Jak chtějí donutit migranta zůstat ve státě, do kterého byl na základě povinných kvót poslán? Např. z Německa do Česka?

b) Z tisíců nařízených kvótami takto bylo zatím zpracováno pouze několik stovek azylových řízení.

c) Už teď mají Němci obrovské problémy s vracením lidí, kteří nedostali azyl.

5. I když si to nechceme připustit, je zatím v ekonomickém zájmu ČR udržet EU. Populisté vydělávající na této krizi by všechno zrušili a zakázali, ale nenabízejí řešení – co potom?

6. Podpora migrantů je i věcí udržení politické moci. V Německu už žije mnoho muslimů a Angela moc dobře ví, že jsou to také voliči. Je potřeba si uvědomit, že opravdu nemůžeme podporovat vznik ucelených, uzavřených a mnohatisícových komunit, které by pak mohly mít tak silný politický vliv jako v Německu.

7. V souvislosti s touto krizí se často opakují evropské křesťanské hodnoty. Dejme si ruku na srdce všichni, kolik obyvatel ČR je vyznává. Pokud nemáme vlastní hodnoty, kulturu, hrdost a zodpovědnost, velmi lehce je pak nahradí hodnoty těch, kteří je pevně zastávají a prosazují. Je to na každém z nás, jaký styl života si tu udržíme.

To je ve zkratce asi vše, o čem k tomuto tématu místopředseda KDU-ČSL ve Včnově mluvil. Ondro, díky za čas a ochotu.

Michal Slinták

Příspěvek byl publikován v rubrice Místní organizace KDU-ČSL, Slovo zastupitele. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.