Je mléko vražda?

Nedávno se internetem začalo šířit video (pod vkusným názvem “ Mlíko je ku*va děsivý „), které mnoho lidí vyděsilo a spousta z nich začalo s odporem k mléčnému průmyslu skupovat litry mléčných náhražek. Já jako člověk vzdělávající se v potravinářství jsem se po tom videu osypala. Zarazilo mě, nakolik jsou lidé schopní podlehnout tomu, co slyší a vidí na internetu, pokud se jedná o dobře sestříhané video, „vtipně“ komentované hezkou blondýnou a dopovázené děsivou hudbou hodnou špatného Hitchcockova filmu (pokud bych připustila, že Hitchcock mohl natočit špatný film). Video mi nedalo spát, a tak jsem se obětovala a pro své čtenáře jsem jej zhlédla ještě jednou, abych se mohla k jednotlivým pasážím vyjádřit a zabránit podobnému šíření bludů. Myslím si, že mé vzdělání je natolik postačující, abych mohla vysvětlit některé aspekty (minimálně jsou mé znalosti v tomto oboru větší než znalosti autorky videa). Nebudu se vyjadřovat k některým pasážím chovu krav, protože nejsem veterinář a neznám situaci ve všech kravínech, proto se zaměřím spíš na to, co se mléka přímo týče. Předesílám také, že nikomu nevyvracím jeho vegetariánství či veganství, je to věc volby, ale pokud se k tomu člověk rozhodne, měl by být alespoň dostatečně informovaný.

Zde je ono video, které se virálně šíří a jen z českých uživatelů jej zhlédlo více než jeden milion lidí během čtyř dní.

Mýtus 1.: Tele je ihned po narození odebráno matce. V České republice je většina telat odstavována minimálně pět hodin po porodu, často ve stáří pěti dnů, někdy může být tele odstaveno až po měsíci. Tzv. mlezivo, které je vylučováno několik dní po porodu krávy, obsahuje mnoho látek, které jsou nezbytné pro výživu a správný vývoj mláděte. Termíny odstavu telat se liší dle individuálního programu každého kravína. Mléko dojnice ihned po porodu nesmí být uvedeno do oběhu ani použito pro výrobu mléčných výrobků, protože je technologicky nevhodné, je používáno pro dokrmování telat.

Mýtus 2.: Pouto matky a mláděte je velmi silné, někdy pláče celé dny, když hledá svoje mládě. Tohle tvrzení je dost přitažené za vlasy. Už jsem pár kusů dobytka vlastnoručně odrodila a myslím, že většina mých koz nebo ovcí by si sotva všimla, že se jejich potomek ztratil. Nezpochybňuji mateřské pouto zvířat, jistě tam nějaké je, ale ne takové, aby z toho kráva měla doživotní trauma.

Mýtus 3.: Mléčné krávy jsou celý život opakovaně oplodňovány, aby stále tvořily mléko, což vede k předčasnému stárnutí, vyčerpání a mastitidě – bolestivému, ale běžnému zánětu vemene, někdy doprovázenému infekcí. Předně – krávy jsou zvířata hospodářská a nebýt produkce mléka, tak by nežily vůbec. V dnešní době jsou v evropských chovech uplatňovány zásady welfare, tedy humáního nakládání se zvířaty. Kráva má tedy poměrně hezký život – má co jíst, pít, kde spát, nehrozí jí, že ji sežere predátor. Domestikace krav je ostatně pro nás samozřejmostí už 1500 let (u ovcí a koz dokonce 8000 let). Z tvrzení aktivistky vyplývá, že mastitida je onemocnění, které bezvýhradně potká každou krávu. Tak to není, ve všech kravínech se tomuto onemocnění snaží předejít jak hygienickými, tak technickými opatřeními.

Mýtus 4.: Krev a hnis v kravském mléku jsou také běžné, takže je obvykle filtrováno. Filtrace se u mléka provádí z důvodu odstranění případných nečistot či mikroorganizmů. Krev by byla v bílém mléce poměrně patrná…

Mýtus 5.: Krev a hnis nejsou odfiltrovány úplně, proto je v Evropě, Austrálii, Kanadě a na Novém Zélandu povoleno v každém mililitru mléka až 400 000 somatických buněk a v USA 750 000 somatických buněk. Somatické buňky mohou přecházet do mléka z vznitřního povrchu mléčné žlázy při její regeneraci, nacházejí se v každém mléce, i v mateřském. Je zakázáno uvádět do oběhu mléko od dojnic se zánětem mléčné žlázy nebo od dojnic léčených antibiotiky. Vemena dojnic jsou označena a mléko je likvidováno, dokud není dojnice zcela zdráva.

Mýtus 6: Studie ukazují, že největší spotřebitelé mléka mají nejčastěji zlomeniny a osteoporózu. Mezi největší spotřebitele mléka se řadí asi 95 % všech příslušníků euro-americké populace. Je tedy jistě pravda, že někteří z nich mohou mít zlomeniny a osteoporózu. Já naopak četla studie prokazující pozitivní vliv mléka a mléčných výrobků na zdraví člověka. Nejedná se pouze o vápník, ale i jiné cenné minerální látky, vitaminy a bílkoviny.

Bonus na závěr: Všimli jste si, jak slečna ve videu zmiňuje, jak je kráva uvězněna a oplodněna v něčem, co průmysl nazývá „znásilňovací rampa“? Jedná se o kruhovou dojírnu, tedy o zařízení, ve kterém mohou být krávy pohodlně podojeny. Stejnou, jako je na snímku, naleznete i u českého dodavatele zde .

Pokud vás vyděsily záběry z inseminace, kravského porodu, odtahu krávy s poraněnou nohou, případně pomoc krávě při kolice, doporučuji vyhledat si podobná témata o druhu Homo sapiens sapiens. Zjistíte, že většina těchto operací se příliš neliší. Vycházím ze znalostí vlastního chovu zvířat i ze znalostí českého mléčného průmyslu. Je možné, že legislativa v USA se v některých pasážích liší, proto zdůrazňuji, že to, co zde tvrdím, nemusí platit pro celý svět a naopak to, co tvrdí americká veganská aktivistka, nemusí platit pro český trh.

Smutnou pravdou je, že my lidé jsme všežravci. A abychom mohli jíst a žít, tak něco musí zemřít nebo přinejmenším oželet část svého produktu. Ať už se jedná o zvířata či rostliny. Nechci hájit vše, co se v průmyslu děje, jen se mi nelíbí útočný tón celého videa i příliš mnoho jeho mystifikací. Také se mi nelíbí, jak se zachází s kuřaty ve velkochovech a jiné věci, které s velkochovy souvisí a obecně s velkým potravinářským průmyslem. Bojuji proti tomu vlastním způsobem – chovem svých dojnic i nosnic a pěstováním svého ovoce a zeleniny. Tento průmysl jen plní požadavky spotřebitelů. A kde je poptávka je i nabídka. Dnešní uspěchaná doba vyžaduje rychle a jednoduše dostupné maso určité kvality, vejce určité velikosti a mléko o co nejdelší trvanlivosti. Okurky o definovaných rozměrech, banány o určitém zakroucení a rajčata v jistém odstínu červené.

KS

http://www.slintamnadtim.blog.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Vážně i nevážně. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

54 komentářů u Je mléko vražda?

 1. Michal Slinták napsal:

  Degenerace Západu?
  1. Nejezme, co jsme jedli po tisíce let…přece se projevilo, že to škodí…
  2. Děti jsou pány světa a ony určují, co je pro ně dobré..pokud rodič přitvrdí, stát dítě vychová lépe…
  3. Každý má práva kromě domácích a pracujících…většina musí ustupovat všem menšinám…
  4. Náš stát není náš stát, všem lidem na planetě patří to, co vybudovali naši předci…
  Nerozumím, nechápu, nesouhlasím!

  • oko napsal:

   Můj příspěvek na úroveň aktuálního ťápání Tvé manželky vydržel na stránkách lidovců několi desítek minut a byl smazaný. Nebyl ani hulvácký ani urážlivý, jenom samá realita. Zbytečné sem něco psát.

   • autor napsal:

    Jsem ráda, že u vás můj článek vzbudil tolik emocí. Jakmile se začnete pod svými urážkami podepisovat vlastním jménem, můžu na ně začít reagovat. Vzhledem k tomu, že ve vašem příspěvku nebylo nic k tématu, nemá tu co dělat. Vaše osobní komplexy si můžete filtrovat na jiných serverech, ne na stránkách KDU Vlčnov.

   • Michal Slinták napsal:

    Za redakční radu:
    Milý hrdinný anonyme. Web se nám dobře rozjíždí, ale nechceme z něho Ulambátar. Tudíž tady nebudeme pouštět útočné osobní komentáře (osočující příspěvek může být i nevulgární). To i za cenu, že nikdy nebudeme mít čtenost Ulambátaru. Pokud chcete zveřejňovat příspěvky, které anonymně a absolutně mimo téma útočí na konkrétní osoby, tak o vaše příspěvky nestojíme. Děkujeme za pochopení.

    • dotaz napsal:

     Vážená redakční rado.
     Můžete nám tady na svou čest napsat, jak dlouho jste se modlili, že oproti nedávné návštěvnosti lidoveckých stránek asi 5-15 – 20 lidí denně jste ze dne na den dosáhli takového nárůstu a navíc i příspěvků?

     • Michal Slinták napsal:

      Modlím se 2x za den. Za čtenost článků ale ještě ne :) Od Vánoc jsme čtenost posunuli na cca 45 denně. Samozřejmě tento článek to znásobil. Je jasné, že po odeznění čtenost zase poklesne, ale my půjdeme pomalu a jistě dopředu. Není kam spěchat, ani není potřeba mít velké oči.

      • dotaz napsal:

       Dotaz zněl „na svou čest“!

       • Michal Slinták napsal:

        Příspěvků máme víc, protože články prostě píšeme a budeme v tom pokračovat dál. Také obecních témat bude dost. Chceme zde časem dělat i reklamu na akce, které budeme pořádat. Za čtenost článků se opravdu modlit nebudu. Myslím, že jsou důležitější věci, za které je třeba se modlit.

 2. Niké napsal:

  No tak ty vole, autora článku bych osobně propleskla. Kráva porodí tele a za odměnu nám může dávat mliko?to snad ani nemůžete myslet vážně?!

 3. Roman Bartoš napsal:

  musím přiznat, že čtení vašeho článku mě dost vyvedlo z míry, než jsem si uvědomil, že asi jste opravdu vývojově někde jinde, jinak si vaše komentáře nedokážu vysvětlit:

  1) opravdu je skvělé, že mládě necháváme u matky celých 5 dní!!!! Za tu dobu vyspěje, vyzraje a připraveno na život. Jak dlouho to trvá v přírodě? Jen tak pro zajímavost.

  2) mateřský pud je u všech savců v podstatě stejně silný. Máme totiž stejné předky v evoluci. Takže váš komentář jen naznačuje absolutní absenci empatie nebo jste z jiné evoluční větve. Vzhledem k tomu, že jste se ani neuráčil podepsat, tak není jasné, jestli jste muž nebo žena, předpokládám, že matka by asi něco takového nenapsala

  3) váš komentář: „Kráva má tedy poměrně hezký život – má co jíst, pít, kde spát, nehrozí jí, že ji sežere predátor“ je naprosto shodný s tím, jak se dříve lidé dívali na africké otroky v Evropě a Americe. Oni se mají dobře, je o ně postaráno,… Stejně tak se dívalo na ženy až do konce druhé světové války. Proto ani neměly volební právo. Máte opravdu dobré vzory pro vaše názory.

  Mohl bych pokračovat, ale už se mi ani nechce.
  Roman Bartoš

  • Gro(V)ik napsal:

   Nemá cenu se rozčilovat, čtete článek na webu KDU – ČSL. Křesťan na evoluci nevěří, takže něco jako vývoj, nebo tak něco je pro ně zcela mimo mísu.
   Ovšem jiné úsloví: „Účel světí prostředky!“ To je jim nade vše blízké.
   Snažit se sem tahat vědecké argumenty (kterým se autor článku na začátku větou že tomu vlastně nerozumí vyhnul) je stejně zbytečné, jako se je snažit pochopit. Oni nehledají odpověď, oni „věří“ a to stačí. Prostě Vařit je podle nich stejné jako vědět.

   • Roman Bartoš napsal:

    bohužel jejich „víra“ znamená utrpení pro miliardy živých tvorů. Ale bohužel tato víra přetrvává v celém světě. Ať už v Indii uznaly delfíny za nelidské lidi, v Jižní Americe (teď nevím, která země) přiznali přírodě práva rovná člověku. Atd.

    Opravdu to psala žena, toho jsem si ani nevšiml. To tedy opravdu nechápu.

   • Diana napsal:

    Přestože jsem velká odpůrkyně mléčného průmyslu a článek nepovažuji za dobrý, s tímhle nesouhlasím. Smyslem náboženství není popírat vědu a prostě „jen v něco věřit“, náboženství odpovídá na jiné otázky než věda. Věda se zabývá fakty, jenže těžko odpoví třeba na otázky, co je smyslem života nebo jak být lepším člověkem, a právě od toho máme náboženství a filosofii.

    • Gro(V)ik napsal:

     To bohužel musíte říct, těm co se vírou zaklínají. Věta „věřím že věc ABC tak má být a proto to tak je“ vypovídá za mnohé.
     Víra nahrazuje potřebu hledat fakta, prostě realitu nahrazuje vírou. Stejně jako někdo věří, že země je placka.

     • Radek Kolísek napsal:

      Pánko Bartoš: Asi nevíte, co se se zvířaty dělalo takových dobrých 300 let zpátky že? Např. jakmile kráva nemohla tahat pluh, byla zabita a snědena! Člověk je především masožravec a predátor! Už jeskyní lidi lovili mamuty na jídlo! Nevnucujte nám své názory a začněte věci v první řadě měnit u sebe

      • Roman napsal:

       no, radku,

       jsem vegan třetím rokem. Už jsem toho změnil dost. Například fakt ten, že člověk je masožravec a predátor, je pouze víra a přesvědčení, které není podloženo ničím reálným.

       Nemáme reflexy masožravců, trávení masožravců, drápy a tesáky masožravců, ani nic jiného. Zkuste si jen tak holýma rukama ulovit krávu a ta vám natrhne *****. Ani maso nemůžeme jíst samotné bez dochucení a tepelné úpravy. Taky většinu parazitů, chorob, virů, chytíme z konzumace masa nebo při jeho manipulaci. Takoví masožravci jsme.

 4. market napsal:

  1) tele se matce odebere ihned po porodu ( u krav s melcnou uzitkovosti) a mleziva se vubec nenapije, tele je dano nejcasteji do venkovnich individualnich boxu kde dostava mlezivo, ktere je matce umele oddojovano, popripade ze matka je nemocna nebo nema dostatecne vyhovujici mlezivo, ho tele dostava od jine kravy ktera porodila. Tele s matkou zustava mesic i pul roku po produ jen v pripade ze se jedna o skot s masnou uzitkovosti, zustane s matkou napriklad na pastve. Prosim az se budete vyjadrovat k mlecnemu prumyslu, nejprve si o tom zjistete informace a nebo se k tomu vubec nevyjadrujte

 5. Malati d.d. napsal:

  Posledních 20 let nemuselo žádné zvíře umřít, abych já mohla žít… Co jsem udělala špatně?

  • Michal Slinták napsal:

   Vůbec nic. Ale my, jedlíci masa, také neděláme špatného nic. Maso a mléko dle mého názoru do stravy člověka patří. Pokud má někdo jiný názor, je to jeho volba. Nic víc.

   • Roman Bartoš napsal:

    vy necháváte tu špatnou práci dělat jiné. Mléko do stravy nepatří poté, co ho jako kojenec přestanete pít. Je to blud z největších. Ale zase se musím odvolávat na evoluci, která je tady asi spíše nadávkou.

    • Michal Slinták napsal:

     Prostě ho nepijte :) Já si ho rád dám. Jak je to jednoduché.

     • Adam Hercig napsal:

      Kdyz tu tak hrde obhajujete mleko a maso, tak vzhledem k tomu ze jsme na strankach KDU a rikate tu ze se denne modlite.
      Co si vzpomenout na 6. prikazani Nezabijes!
      Ano opravdu tam stoji nezabijes a ne „nezabijes, ale zvirata muzes“
      Ted se obhajuj krestane.

   • Gro(V)ik napsal:

    A je to tu opět. Věřím, že to tak má být a proto je to správně.

    • Radek Kolísek napsal:

     Znova opakuji, že člověk lovil mamuty pro potravu… bylo z toho maso, kožešina, tuk a zásoby! Věřte, že bysme tu nebyli, kdybysme jedli mrkvu!!!!!!!!!!

     • Roman napsal:

      je evidentní, že evolučně jsme se od jeskynního muže a jeho argumentů nikam neposunuli. Problém je ten, že tehdy bylo na planetě max. 1 milión lidí, dnes je jich více než 7 000 miliónů. Trochu rozdíl.

 6. Gro(V)ik napsal:

  Největší spotřebu mléka má USA. Největší spotřebu masa má USA.

  Největší problémy s lámavostí kost u dětí, stejně jako obezitou nebo nemocemi způsobenými životním stylem má opět překvapivě USA. S tím vším i související nemoci ve stáří, jako je rakovina, srdeční a cévní problémy, nadváha ale i osteoporóza, jsou tam nejrozšířenější na světě.

  Ale hledat logickou souvislost, to by jsme chtěli asi moc.

 7. An napsal:

  Nevim jakou zkusenost mate vy, ale u nas se tele necha napit asi tak do par hodi od narozeni… pak se odstavi do boxu a dokrmuje se umelym mlekem..technologicke postupy jsou ruzne… nicmene nesouhlasim s zadnym… neschvaluji velkochovy…. a uz vubec nechapu, jak nekomu muze prijit v pohode a normalni co se tam dela….

 8. ??? napsal:

  Proč mám pocit že to tadyk píše pořád stejná kuchařka?

 9. Dee napsal:

  Oba mí rodiče vystudovali zemědělku (VŠ i SŠ) a nějakou dobu pracovali v kravíně jako zootechnici. Matka od té doby nejí maso, nyní asi půl roku ani mléčné výrobky – protože to zažila. Otec je velkým odpůrcem vegetariánů a veganů, ale nad Vašim článkem se oba shodli – je to sranec.
  Máte doma krávu, tak jste odborník na mléčný průmysl. Já mám doma paralen, tak jsem doktor. Achjo.

 10. AnIfy napsal:

  To snad nemyslíte vážně takový blábol.
  Chtěla bych vidět vás, kdybyste byla zavřená, násilně dojená a pak oplodněná proti své vůli, zda byste pořád tvrdila, že má kráva pěkný život.

 11. Ales napsal:

  Vetsi sracku uz jsem dlouho necetl…..autorka se ohani vzdelanim,pritom je evidentne tupa jak lzica….a ty hrubky radsi nekomentuju….doporucuju vratit diplom a navrat na zakladku….

 12. Anna napsal:

  Ano, je hrozne prirozene pit mleko jineho zivocisneho druhu. Delaji to tak prece vsichni, stenatka pijou kocici mleko, kozicky zase psi mleko atd. Tak proc lidi by si nedali kravske, co by s nim asi telatko delalo.. Autorka clanku by se mela probrat!

 13. Silasa napsal:

  Takze ste za zneuzivanie zvierat aj ked k tomu nemate ziadnu biologicku potrebu a potrebujete si to nejakymi velmi smiesnymi argumentami ospravedlnit. Nemate ziadnu biologicku potrebu preto jest syr alebo mlieko.

  • Michal Slinták napsal:

   V životě by mě nenapadlo, že člověk bude člověka napadat kvůli tomu, že jí maso a pije mléko. To jsme to dopracovali. Fakt jste překvapili.
   Hej vy fanatičtí ochránci, můžu si dát dnes ke snídani klobásu z našich ovcí a koz? K tomu trochu skvělého mléka od místního zemědělce? No já si dám a myslím, že mi do toho nemá nikdo co kecat. Navíc si skvěle pochutnám.
   Pokud tu budete zase kvičet a napadat masojedlíky, prosazovat jen a jen svůj názor, kdy každý jiný je vlastně vrah…to je podle vás demokracie? Dělejte si, jezte si, říkejte si…co chcete, ale respektujte, co jím já. Taky vám do toho nekecám, demokrati.

   • tetina napsal:

    Jak myslíš a chceš, Michálku. Klidně si to k snídani dej. Ale já bych to nedělala. Klobáska totiž nerada plave v mléčisku a takovou kombinaci si može vymyslet leda nejaký zhnilý na myšléní. Po tom tvojém skvělém pochutnání si nejspíš skvěle posedíš na misy. Račik ať ti stará skákne do dolní a přinese ke klobáse do džbánku pivo od čepu. To ja! Tak by to mělo byt!

    • Radek Kolísek napsal:

     Zase „TETINA“ jez si co chceš, pij si třeba ….. v láku, ale napadat někoho kvůli tomu, že má jiné stravovací návyky, je ostuda ostudná!

   • Roman napsal:

    ohánět se demokracií, když ukazujeme brutalitu, kterou tak marně obhajujete? Co přijde potom?

    Produkce masa a mléka je nezdravá pro člověka, je škodlivá pro přírodu (je větším znečišťovatelem ovzduší než celý sektor dopravy), likviduje biodiverzitu (2/3 zemědělské plochy na planetě je určeno pro krmiva), spotřebovává 80 % antibiotik a mimo jiné je extrémně neetická, protože likviduje 70 miliard zvířat ročně. A to číslo stoupá.

    Takže mluvit vám do vašeho stravování považujeme za vrchol demokracie, protože ukazujeme na to, jak svým chováním berete budoucnost všem dětem této planety. My musíme trpět to, jak likvidujete planetu.

 14. Gabe napsal:

  Chtěl by někdo raději žít v takových podmínkách, nebo se raději nikdy nenarodit? Myslím si, že toto je jasná odpověd na to, „tato zvířata by nikdy nežila, kdyby tamto, kdyby tohle“.

  Krávě a ani teleti nevadí, když se dají od sebe pryč?
  Chtěla bych skutečně vědět, kde se toto vyučovalo? Nebo je to na základně nějakého subjektivního názoru/dedukce?
  Asi to bude tím, že Vám všem je úplně jedno, jestli to někomu z těch zvířat vadí, nezkoumáte to, prostě to neřešíte.

  Ovšem má rodina to řeší, krávy jsou zde na louce a je rozhodně na určité krávě vidět, pokud ji zemře tele. Určitým způsobem se chová a často začne chodit za jiným teletem jiné krávy a chce si ho vzít. S tím bývá problém. Takže dost pochybuji, že krávě to vůbec nevadí..
  Tady jsou krávy na obrovské louce a občas se stane to, že tele a kráva jsou na jiném konci a opravdu poznáte, pokud se zajímáte, že se to stalo. Nebo poznáte to, že se něco stalo s teletem. Jde to poznat, protože kráva se chová tak, abyste poznali, že je něco špatně. Rozhodně je to slyšet. Což je divné ne? Kráva by se takto přeci chovat neměla, podle Vaší teorie a zkušeností…

  Dále, zvířata, co nemají výběh…. Skutečně se zajímáte o takové věci, o které tvrdíte? A znáte pojem deprivace?
  Víte on totiž každý živý tvor potřebuje ke svému životu pohyb, pokud jej nemá, tak dochází k pohybové deprivaci.. Což ovšem určitě víte, protože na to máte vzdělání. Ovšem mě se zdá, že tento fakt ignorujete, nebo možná chcete ignorovat…….

  Nemluvím o kvalitě mléčných výrobcích, opravdu tu chcete tvrdit, že jsou skutečně kvalitní a zdravotně vhodné?
  Zkuste si přečíst nějaké studie konkrétních případů/příkladů.

  To, že jsme všežravci není smutné.
  Proč by bylo?
  Pokud bude člověk jíst každý den čokoládu, jen čokoládu, jeho tělo se přizpůsobí, tak je to s jakoukoliv věcí. Pokud budu jíst jen mléčné výrobky, mé tělo si na ně nějak zvykne a bude mít problém zpracovat zeleninu, luštěniny, maso. Protože jakmile něco vyřadíme z jídelníčku, co se značně liší od věcí, které tam necháme, naše tělo si od toho prostě odvykne. A naopak si zvykne na věci, které tam zařadíme. Samozřejmě, že by bylo vhodné si jídelníček sestavit tak, aby nikomu nic nechybělo, ale k tomu maso, mléko člověk nepotřebuje.
  Je hodně lidí, kteří jedí maso, mléko a přesto mají jídelníček naprosto nevhodně sestavený.

  Poslední věc. Mluvíte o poptávce a nabídce, přesně o to jde. Pokud chce člověk bojovat a chce něco změnit, tak jediné, co skutečně pomůže je to, že se zapojí, co nejvíce lidí k tomu, aby se snížila právě ta poptávka.

  • Michal Slinták napsal:

   Nestudoval jsem biologii, jen historii. To, že jíme několik milionů let maso, není jen tak nějaký zvyk. Chce to zopakovat sedmičku na základce, abyste se znovu dověděl, že člověk je všežravec. Ano, maso a mléko jdou ve stravě částečně nahradit, ale je to jen rozežranost dnešní doby. Pokud byste někdy měl OPRAVDU hlad (který ještě zažily naše babičky), jak by masičko šmakovalo.
   Je třeba se respektovat. Vy jděte novou cestou, protože máte možnost, jídla je všude dost. Já jdu cestou starou 3 miliony let. Jděte, ale nenapadejte lidi všežravé. Tím teď nemyslím úplně Vás, ale celou tu bandu fanatických ochránců, kteří tu kvičeli a neznali nic, než svou pravdu…všichni ostatní jsou dle nich vrazi.
   Šiřte osvětu, přesvěčte lidi, přesvěčte medvědy v ZOO (též všežravé), že jídla je dost a ať zkusí sóju. Pokud budou mít vhodné transparenty, facebook a odhodlání, možná své ošteřovatele přesvědčí.

   • Roman napsal:

    bohužel jídla není dost. A kdybyste uměl základy matematiky a fyziky, tak byste věděl, že neefektivita masovýroby oproti rostlinné je cca. 90 %. Tzn. že kdybychom se orientovali na rostlinnou produkci, tak efektivita veškeré produkce stoupne naprosto neuvěřitelným způsobem. Kolik plochy Země bychom mohli nechat přírodě tak, aby ji mohli zažít naše děti?

   • Diana napsal:

    Je všežravec, ale to neznamená, že maso jíst musí. Maso jíst může, ale ani nemusí. A právě kvůli nadměrné konzumaci živočišných produktů tolik lidí na světě trpí hlady, protože živ. výroba je mnohem víc ekologicky náročná než rostlinná.

 15. Radek Kolísek napsal:

  Zavřete LVA za to, že žere GAZELU!

 16. realista napsal:

  Je třeba vysoko ohodnotit, kam se stránky našich lidovců posunuly. Výpisky z dějepisu a kecání o hovně, ve kterých se rádí válí pubelescenti, kteří sice by nepožili maso a nad mlékem lámou hůl, ale ožrat si tlamy a hulit trávu jim dodává pocit, že toto je ta pravá volnost kypící jistotou zabezpečení dlouhověkosti. Ať jsou prokletí všichni, kdo nevyhrabávají kořínky a nevrhají se na spásání luhů a hájů a za zašláplého mravence nedrží tryznu! Je hrozné požírat zvířata, ale žrát se mezi sebou je naprosto pro tuto dobu přirozené.

 17. František Zástěra napsal:

  No, když už sa to tady mezi sebů řeze jak pod Slavkovem, tak si k tomu dovolím přidat svůj názor.

  Je mi úplně jedno, estli je nekdo vegetarián nebo jí jenom bílé maso anebo je to skutečný všežravec a sní všechno, co před nějakou dobou běhalo ladně po lese či si užívalo pomyjí z koryta. To, jaký je, to je jeho volba a prostě je to tak. Co ale je už podle mňa příliš, tak je to přesvědčování, že já jsem takový, toto je jediné možné na tom světě a kdo není s náma, tak je proti nám. Kdo z nás ví, co je pravda? Klasik by řekl: Vím, že nic nevím. A tady máme u některých hned všecko jasné, jak kdyby to psal černým písmem na bílý papír. A eště k tomu kolek a úřední kulaté razítko.

  Na světě je pár miliard lidí a stačí jít jenom o kousek na východ a zkuste sa optat, estli je toto u nich téma dne, zda je člověk všežravec anebo je lepší být vegetariánem. Taková Čína, tam jsou pořady se Srstkou a Kubišovou pouštěny do TV výhradně jako kulinářské.

  Na konec nějaké moudro. Važme si všeckého, co máme, može byt doba, kdy slovo „sytý“ bude cizí slovo. Jak tu řekl učitel, my skutečně nevíme, co je to mít hlad. A sto roků zpátky, což je v dějinách lidstva takový krátký pšouk, to bylo jinak. Viz hladomory na Ukrajině a o něco dřív v Irsku.

 18. k výročí 25. února napsal:

  Dneska máme výročí 25. února 1948, žádné fáborky, vyzdobené výlohy či hlídky Lidových milic jsem nikde nepotkal a jedině, jak se připomíná tento den, je tisková zpráva KSČM.

  No ale pojďme popřemýšlet, co by bylo, kdyby nebylo…. třeba sametové revoluce. Byl by tu tvrdý režim, jak je vidět v současné severní Koreji anebo by to tu blížilo vyspělé západní Evropě? Toť otázka a já se pokusím na to najít odpověď. Jak nás učili ve škole, země se dělily na socialistické a kapitalistické. Vlády jednotlivých zemí určovaly, jak bude ta země zařazena. Byly pevné hranice, ploty a za nimi ozbrojené složky, které nedovolovaly volný pohyb zboží a osob. Zatím je to jasné, ale už v sedmdesátých letech toto přestalo být pravdou. Na trhu se objevili služby, které lehce překonaly pevné hranice a nezávisle na geografické poloze země tu prostě byly. Mám na mysli televizní a rozhlasové vysílání. Ze začátku to byla pouze okrajová věc, i když za poslech zahraničních stanic bylo hrozeno trestem. Jenomže bezdrátové technologie se stávaly modernějšími a byly na ně více nabalovány další služby. Mobilní telefony, internet, satelitní vysílání… Dle mého názoru status politického státního území pomalu ztrácí význam a dneska se jedná spíše o hranice zeměpisné jak politické. Parterem pro vyjednávání, co se bude na území státu dít, se stávají nadnárodní monopoly. A ty vyžadují volný pohyb zboží a volný pohyb osob. Česká republika leží uprostřed Evropy a kdo chce jít ze severu na jih anebo z východu na západ, vždycky na ni narazíte. Pokud by přetrvávaly hranice s ostnatým drátem a vojenskou ostrahou, tak provést cestu skrz naše území by bylo neúměrně drahé. A tak by se zvolila objížďka přes okolní státy. Jenomže po čí cestě se jede, ten bere desátek. Takže by naše sousední státy bohatly a naše země by se stávala daleko zaostalejší. Ono není jenom o přepravu zboží, ale taky i o nabídku. Nějakých 15 milionů obyvatel tehdejšího Československa jsou dvě města větší v Číně, tudíž v globálním hledisku nezajímavý počet. To znamená, že my bychom byli odkázání na to, jaké podmínky jsou nám kladeny a ne jaké si určíme. Jak jsem i dříve řekl, televizní a rozhlasové vysílání by ukazovalo, jak se žije jinde a lépe, kvůli konkurenceschopnosti bychom i u nás museli zavést internet a to by se potom děli věci. My máme výhodu oproti asijským zemím, že naší abecedou se stala latinka a tudíž bariéra, proč se naučit cizí jazyk, tak je o dost menší jak mezi japonskými znaky a čínskými. Co slovo, to znak, u nás se slovo skládá z písmen. Velké díky!

  Hrozný odstavec, ale o co jde? Československo se nemohlo stát izolovaným státem v Evropě, kde by vláda jedné strany si dělala, co by uznala za vhodné. Nad politickými zájmy jsou zájmy ekonomické a propast mezi dvěma režimy by se stala větší a větší. Takže by muselo časem dojít k tomu, že by se přistoupilo k volnému pohybu zboží. Výroba se stává unifikovanější a když si čtu nějaké ty ekonomické rozbory, tak doprava zboží do 800 km je normální stav, dalo by se říct, že je to střední manipulační vzdálenost. S volným pohybem zboží by vznikla nová pracovní místa, díky efektivitě by už nebyla centrálně řízená a povolilo by se podnikání. S tím i souvisí i volný pohyb osob. No a jsme u stavu, kdy by se střihaly ploty na hranicích, nebyl by nutný devizový příslib. Vláda jedné strany by zůstala, i když i ta by byla hodně zefektivněna, asi by bylo více odborníků jak politiků, měna jako koruny by taky zůstala a centrální plánování by bylo opuštěno. No, ne tak zcela, některé věci by zůstaly pod vlivem státu, jako je školství, zemědělství, zdravotnictví, bankovnictví. Ale určitě by vznikl volný trh zboží a služeb.

  Závěrem. Pokud by nebyla sametová revoluce, tak by nastala jiná, třeba ekonomická. Dneska již státy nevyrábí, ale podniky a závody, které se sdružují (jsou koupeny) do větších a větších celků, které přesahují zeměpisné území jednotlivých států a jsou těmi, kdo tady určují, co se bude konat na jednotlivých území. Británie byla velmocí, která si silou uzmula kolonie. Ty kolonie z toho silně profitovali. Dneska je síla nepřípustná, ale děje se to penězi. Což má větší efektivitu jak vojenské uchopení moci.

  No, to jsem se zase rozepsal. A to jsem chtěl jenom pár vět k 25. únoru. Nicméně ať se děje, co se děje, my tady v Evropě jsme závislí na tom, kdo tahá za ten delší provaz. V současné době je to finanční kapitál a kdo jej má nejvíc, tak má i velký vliv na politické dění. Silová řešení typu lidové revoluce už nejsou IN, vždycky potom následují tvrdé represe. A to se nemusí někomu líbit a vzniká podhoubí pro disident, který se může organizovat a dovést to k další revoluci. Peníze jsou lepší, na to slyší pravice a levice, opozice a koalice, dělník i úředník. Než vzít je lepší dát.

  Je to jenom moje úvaha, sice taková rozsáhlejší než 256 znaků SMS. Takže ne politika, ale ekonomika tady určuje, jaký jsme a budeme z pohledu státního zřízení. Toď moje úvaha, pokud je to jinak, tak to napište, já si to rád přečtu.

  FZ

  • Michal Slinták napsal:

   Díky za velmi zajímavý komentář (zamyšlení), kdo vydrží přečíst celý, neprohloupí. Přidám mé zamyšlení, které samozřejmě nemusí být správné, protože historie si nehraje na „kdyby“.
   1. kdyby – Osobně bych byl rád za pokračující Habsburskou monarchii.. s tou by měl problém Hitler i Stalin…bohužel Franz Josef žil příliš dlouho…
   2. kdyby – Nikdo z nás neví, co by se dělo, pokud by uspělo Pražské jaro 68…zajímavý kompromis vlády jedné strany s postupně se rozvíjejícím soukromým podníkáním.
   3. třetí kdyby – Sametovku vidím jako podraz na lidi, kdy se komunisté zbavili moci politické a vyměnili ji BEZTRESTNĚ za moc ekonomickou. Moc dobře věděli, že je konec a připravovali se. Lidé, co sametovku zažili jako dospělí, to berou citlivě… mně bylo sedm a nepamatuju (náladu a nadšení) – vidím jen výsledek.
   4. bez kdyby – Jsem rád za dobu, ve které žiji. Myslím, že obyčejnému člověku nikdy lépe nebylo. Se vším pro a proti.
   5. Peníze a pocit moci – o nic jiného nikdy nešlo. Schovaly se za nábožentsví, národ, rasu…i dříve obrovské společnosti ovládaly státy (např. Východoindické společnosti v Británii a Holandsku), ale nikdy to nebylo v takovém rozsahu, jako v dnešní globalizaci, která se vyvinula díky komunikačním technologiím.
   Co to přinese? Nevím. Ale historie nás učí, že pokud si lidé neváží národa, práce a své kultury, přijde restart – a potom zase prostor pro novou civilizaci.

   • František Zástěra napsal:

    Sametová revoluce – jestli to byl podraz na lidi anebo nebyl, to já nebudu řešit. Jak jsem psal v mém příspěvku, dá se říct, že to byl přechod od politické správy republiky k ekonomické správě. Sametová revoluce nebyla otázkou jednoho víkendu, kdy byla násilně potlačena studentská demonstrace, byl to dlouhý proces, který se pak prostě najednou stal. Štrougal, předseda vlád, podal demisi se svoji vládou v roce 1988, rok po svém vládnutí! XVII sjezd KSČ avizoval cenu benzinu (ekonomickou, ne prodejní) ve výši 25Kčs. Normální cena benzinu byla v té době něco málo pod 9 Kčs. V televizi se v roce 1989 objevovali záběry z církevních obřadů (v TV novinách!), Miloš Zeman publikoval v půlce roku 1989 svůj velmi kritický článek v Technologickém magazínu.

    Proč se tedy sametová revoluce odehrála? Protože to tak chtěli! Když se podíváme do nedaleké minulosti na CzechTek 2005, tak policejní brutalita proti dětem a mládeži byla výrazně vyšší a stalo se něco? Nic.

    Máme se lepší anebo horší? To je otázka pohledu. Někdo vidí poloprázdnou láhev, jiný ji zase vidí poloplnou. Takže asi tak.

 19. Nikola napsal:

  Masožrout nikdy nemůže pochopit vegetariána.. Nikdy. Prostě máme jiné myšlení. My vegetariáni totiž bereme zvířata jako živé bytosti, které jsou schopné milovat, prožívat štěstí nebo utrpení stejně jako člověk. Přece podle toho jak se člověk chová ke zvířatům se pozná jaký doopravdy je… A vymlouvat se na naše prapředky… Vy žijete v pravěku? Já žiju v 21. století a mamuty nelovím a jejich kůži nepotřebuju. Dnes už jsme někde jinde, žijeme jinak, nepotřebujume zabíjet zvířata, abysme nezemřeli hladem… Věřím, že jednou celý svět bude veganský…jenom my už se toho nedožijeme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.