O imigrantech diskutoval europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský

Minulý týden Tomáš Zdechovský nabídl možnost debaty na www.kdu.cz . Využil jsem této možnosti a zaslal mu několik dotazů. Mé dotazy i odpovědi pana Zdechovského zde uvádím – normálním písmem.

Celou diskuzi si můžete přečíst na http://www.kdu.cz/aktualne/uprclici/chat . Protože jsem nebyl spokojený s rozsahem odpovědí, napsal jsem europoslanci ještě znovu přes facebook. Uvedl jsem, že mi některé odpovědi v diskuzi stále připomínají obvyklou rétoriku našich politických představitelů – hlavně nic neříct naplno a nikoho neurazit (menšiny či představitele EU). Odepsal mi a jeho soukromé odpovědi jsem v tomto článku vložil kurzívou. K dobru Tomáše Zdechovského musím přidat, že vůbec neměl problém s uveřejněním osobní konverzace. Za jeho vstřícnost mu děkuji.

1. Co osobně uděláte vy, abyste přispěl k tomu, že Unie začne chránit své vnější hranice proti přílivu ekonomických uprchlíků z Afriky? Co můžete udělat proto, aby EU zamezila pašerákům převážet tyto uprchlíky?

Dobrý den, pokud jde o Váš první dotaz, tak si myslím, že řešení spočívá v tom, že ekonomičtí uprchlíci budou důsledně vraceni zpět, což se také už děje a dále také v tom, že lidé v Africe budou lépe informováni o poměrech v Evropě. Problémem totiž jsou i velmi zkreslené představy o tom, jaký je život v Evropě – myslí si, že si v Evropě dokážou brzy našetřit na Ferrari, což nemůžu ze svého platu ani já.

Systematicky pracuji ve výboru LIBE na tom, abychom rozdělovali tyto dvě skupiny – ekonomický imigrant a uprchlík. Připravoval jsem řadu důležitých materiálů, které se věnovali boji proti pašerákům a navštívil i Itálii a Maltu, kde jsem podpořil tamní autority.

2. Myslíte si, že současné neomezené přijímání uprchlíků vyřeší problémy? Že pak nebudou přicházet další? Že EU po nás pak místo 3000 přijatých nebude za 2 roky chtít 30 000?

Odpověď na Vaši druhou otázku souvisí s první. Je samozřejmě upozornit všechny běžence, kteří uvažují o cestě do Evropy, že ani v Evropě není život tak jednoduchý, jak si myslí. Např. Dánsko už v libanonských novinách uveřejňuje výzvy k tomu, aby si lidé rozmysleli svoji cestu do této země, což rozhodně vítám jako správný krok.

Myslím, že to nevyřeší. Je to taková salámová metoda. Nejdříve to bylo 1600, pak 3000 a příští rok 50000. Proto s tím nesouhlasím.

Na závěr článku ještě přidávám jako zajímavost včerejší vyjádření ministra za KDU-ČSL Mariana Jurečky na jeho facebooku:

Německo v současnosti předvádí politiku ode zdi ke zdi. Jeden den vítá s otevřenou náručí uprchlíky, na druhý den před nimi hranice zavírá. Takto nelze dál pokračovat, taková politika přinese pouze omezení ekonomického rozvoje uvnitř států EU. Problém musíme vyřešit na hranicích EU, nikoliv na vnitřních hranicích členských států. V zájmu zachování schengenského prostoru je třeba posílit ostrahu jeho vnějších hranic, zřídit u hranic Schengenu zvláštní detenční zóny. Musíme zastavit proud běženců, začít konečně bojovat proti pašerákům lidí. Musíme se naučit rychle vracet ekonomické migranty. Přenést azylové řízení přímo do regionů původu migrantů a dát tak jasně najevo, že do EU se lze dostat pouze legálně. Kvóty a kontroly na vnitřních hranicích dlouhodobé řešení nepřinesou.

Jaký je Váš názor na téma IMIGRANTI?
Michal Slinták

Příspěvek byl publikován v rubrice Slovo zastupitele. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

30 komentářů u O imigrantech diskutoval europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský

 1. tak tak napsal:

  Sybila kdysi prorokovala, že nás zahltí žluté plémě. Baba se trefila, akorát si popletla barvu. Když jsem včera viděl v televizi, co dělají na hranicích, tak si nemalujme růžově, že s nima nebudou problémy. Jediná útěch je, že se máme tady tak dobře, že u nás ani takový chudáci nechtějí být.

  • Doporučuji napsal:

   Kdo by neznal pohádku o Smolíčkovi? Jenom dva prstíčky strčíme a půjdeme. Jak dopadl? Blbě. Tak si to pro osvěžení přečtěte, poučte se a nemusíte se vyptávat co s tím.

 2. názor napsal:

  Michale, konečně se někdo jako Ty snaží oživit tyto stránky. Místní zastaralá lidovecká klidná síla je tak klidná, že se kolem ní nepohne ani lísteček (volební). Drž se a neustupuj nadutosti a tuposti, co zas se prodrala do vedení.

  • Michal Slinták napsal:

   Díky, článků bude více – zatím můžeme reálně zvládat 1 článek za týden. Snad budeme později i produktivnější, až se zapojí více lidí. Máme spoustu témat: migrace, politika ČR, co vůbec pohledávám u lidovců :), časem Vás překvapíme i domácím kulinářstvím..no a pro občany Vlčnova asi to nejzajímavější – informace o zastupitelstvech a celkovém fungování našich nejvyšších.

 3. Hm,hm napsal:

  No to jso novoty, já mysle, že Michal kope za nezávislé. A on u pánbíčkářů. Pak se nedivte , že to v tom zastupitestvu tak vypadá. Přeběhlík střídá přeběhlíka.

  • pesl napsal:

   Musím se zastat Michala, který je od začátku roku členem KDU-ČSL a na členské schůzi byl zvolený jako místopředseda místní organizace. Snad nemusím „Hm,hm“ vysvětlovat, že když někdo kandiduje za Nezávislé, což není žádná politická strana zaregistrovaná na Ministerstvu vnitra, a dotyčný se rozhodne vstoupit do nějaké strany, která má své Stanovy, tak to není žádné přeběhlíctví. Michal si z nabízených politických stran po pečlivém zvážení vybral KDU-ČSL, protože je mu nejbližší k jeho životnímu postoji a hodnotám. Určitě své rozhodnutí v brzké době sám napíše. Jinak pro vysvětlení, v zastupitelstvu to vypadá tak jak rozhodli voliči.

  • Michal Slinták napsal:

   Proč jsem vstoupil do KDU-ČSL? K tomu připravím celý článek, co může dnešní mladý chlap čekat od politické strany…rozhodoval jsem se 8 let, protože nechci měnit strany jako ponožky.
   Pokud člověk chápe slovo NEZÁVISLÍ, tak se na přeběhlictví asi neptá. Nezávislí nejsou strana, ale opravdu nezávislí kandidáti. NEZÁVISLÍ mají smysl a věřím, že budou pokračovat dál. V zastupitelstvu dodržuji program NEZÁVISLÝCH. Mám i tu vhodu, že je velmi podobný s lidovci. Navíc lidovci od počátku s nezávislími zastupiteli spolupracují a ta spolupráce bude trvat dál.

   • Michal Slinták napsal:

    oprava: …Mám i tu VÝHODU, že je velmi podobný….

   • Michal Slinták napsal:

    ostuda češtináře: nezávislými – mladými. Omlouvám se za překlepy. Bohužel jsem se na střední nenaučil psát všemi 10 prsty a už to asi nedoženu…

 4. Křesťané napsal:

  Pane Slintáku,podle medií převládá v katolické církvi názor,že uprchlíkům se má pomáhat /nikdo neví ale jak / pokud ano, tak křesťanům.Myslíte si ,že se to slučuje s křesťanskou zásadou:Pomáhej bližnímu svému.?……

  • Michal Slinták napsal:

   Pomáhat potřebným musíme. To ví každý člověk. Braní neomezeného počtu uprchlíků bez kontroly ale NENÍ řešení. Jak asi pak budeme moci pomáhat, když sami sebe zničíme?
   ČR pár tísíc uprchlíků zvládne. Ale musí se přísně rozdělit – válečný x ekonomický. Také naše tajné služby musí mít pod kontrolou, koho bereme na naše území. A až budou u nás žít, budou dodržovat naše zákony a respektovat naše zvyky! Nemůžeme souhlasit se západním vzorem, kde muslimy uráží vepřové, Vánoce a další.
   Jsem proti jakýmkoli kvótám. Jsem proti mnoha tisícům za rok.
   Pomoci se musí hlavně u nich! Zde odkaz na jednu z mnoha možností, jak řešit problémy u nich:
   http://www.novinky.cz/domaci/380171-syrsky-charge-d-affaires-v-cesku-kvoty-pro-uprchliky-jsou-jen-kosmeticka-operace.html

   O tomto tématu se dá napsat mnoho článků, proč k tomu dochází, kdo je za to zodpovědný, proč se politici EU zbláznili….

 5. pesl napsal:

  K tomuto článku je vhodné shlédnout projev prof. Petra Piťhy, který pronesl na ekumenické bohoslužbě za oběti totality v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha 1. března 2015, kdy byl završen devátý ročník mezinárodní konference Mene Tekel. Jsem přesvědčený, že těch 15. minut stojí za to vyslechnout.

  https://www.youtube.com/watch?v=MwRYpmWolWQ

  • Picmunda napsal:

   Tož vyjádří sa konkrétně.Za a)vzal by SIS je dóm všechny
   b)vzal by SIS enem křesťany
   c) nevzal bys SIS dóm žádného uprchlíka.
   Nějaký Piťha to za teba nevyřeší. A Slinták tak to tu za teba taky ne vytrhne.

   • pesl napsal:

    Jsem pro pomoc v dané lokalitě. Osobně jsem proti přijetí jakýchkoliv tzv.“uprchlíků“ z islámských států, protože tím zaděláváme na těžko řešitelný problem do budoucna. Tento názor jsem sdělil i ve vnitrostranícké anketě. Nechci mluvit za Michala, ale v tomto směru máme shodný názor.

 6. Libor Zach napsal:

  No, vzít si jako téma současný problém uprchlíků, tak to trochu zavání podbízivou politikou. Cokoliv se v tomto napíše, tak je to dobře. Jsou lidé, kteří jsou připraveni pomoci, a na druhé straně máme zástup obyvatel, kteří tento názor nesdílí. A bonus? Oba dva mají pravdu.
  Problém je někde jinde. Kdo z nás ví, proč skutečně do Evropy migrují tisíce a tisíce zubožených obyvatel? Proč nezůstají doma s rodinami a tam na místě společně se snaží o lepší život? Média, ty potřebují příběh, emoce, potřebují černobílé vidění světa, kde je dobro a zlo dobře identifikovatelné. A tak se na naše televizní obrazovky hrnou příběhy s dobrým a špatným koncem, ale pravda je někde schovaná. Proč taky, vždyť jde o peníze. A to obrovské. Nějaký uprchlík popisoval, jak cesta z Turecka do Řecka přes moře jej vyšla na 1300 dolarů. Jeho cílem bylo Finsko, cena letenky přímo do Helsinek je jen o něco málo nižší než požadovaná částka pro pašeráky. Slušný výdělek!
  Dle mého názoru je současný nápor uprchlíků do Evropy jenom obyčejný business plán, ale dotažený k dokonalosti. Ale toto už tady bylo, viz migrace Romů do Kanady, jak se budou mít dobře, lépe a ještě líp. A nakonec zůstali v odbavovací hale na letišti a potom neslavně skončili opět doma.
  Nevím, ale řešení, jak s tím, tak to není v silách obyčejného občana. Tady zbývá jenom doufat, že kroky, které podnikají dotčené státy, že jsou kroky účelnými. Migrace národů byla, je a bude a vždy je to tom, aby to bylo výhodné pro obě strany. Aby poptávka vyrovnala nabídku. Přemýšlejme soudně, bez emocí a ony ty hrozné zprávy v TV se stanou trochu méně strašnými.
  Na co ale čekám odpověď, je to, proč se zúčastňuje prvního školního dne ve Vlčnově představitel katolické církve a to ještě na vyvýšeném předním místě. Chápu, je to učitel náboženství, tudíž je jeho přítomnost žádaná, ale nahoře mezi vedením školy a zástupci zřizovatelů? Škola by měla být apolitická, nenáboženská a multikulturní. K vyvážení by tam měl být ještě i rabín, pop a muslim.
  A proč kardinál Duka světil pražský tunel Blanku? Nemá církev zastávat jiné hodnoty, ne jenom ty světské?

  • ťuťu ňuňu napsal:

   Když je vysedávání faráře mezi obecními ve škole tak in a kůl, aby pronikl do světských věcí, navrhuju aby si ho náš starosta bral na služební výlety spolu s obecní Martou. Mohli by si po večerech vykládat o přikázáních. Teď zrovna nevím, které by na ně sedělo nejvíc.

   • prča mosí byt napsal:

    Co se píše o služební cestě na obecním webu v posledním zápisu ze zastupitelstva:
    Pavel Bařina
    – služební cesta starosty a místostarostky – co to pro občany Vlčnova přináší?
    Odpověděl starosta – zpráva vyjde ve zpravodaji, služební cesta na základě pozvání představitelů Moehlinu – T. Baťa, propagoval Vlčnov pomocí svých aktivit. Obci Vlčnov nevznikl žádný náklad – Náklady Město Zlín.
    Pavel Bařina – Město Zlín platilo pouze cestu.
    Starosta – představil obec a její kulturní aktivity na tiskové konferenci se švýcarskými novináři
    Pavel Bařina – proč jeli oba dva
    Starosta – pozvání od zastupitelů Moehlinu bylo i pro místostarostku.
    Co se nepíše o služební cestě na obecním webu v posledním zápisu ze zastupitelstva:
    Starosta byl při těch otázkách vzteklý jak kdyby uviděl červený fábor a řval na Bařinu, ať na něho neřve. Jediný,kdo řval, byl on sám. Zbytek osazenstva kromě cestovatelů se chechtal,ještě kromě Dacíka. Ten žvýkal.

    • místní napsal:

     Článek je ve zpravodaji. Na to, aby někdo promítl a ožvanil opentlené koně a vlčnovské búdy tam mohl jet jenom jeden korytář, druhý mohl makat pro blaho dědiny doma. Jestli se Janek bojí jezdit sám, ať mu odesáci koupí plyšáka.

     • co nebylo ve zpravodaji napsal:

      Tož první dva představitelé obce navštívili Švýcarsko a po návratu domů hovořili, jak je to krásná země, jak jsou lidé milí, co tam všechno viděli a co všechno ochutnali. Bylo ale vidět, že ten trumf, tedy ten největší zážitek, který společně zažili, ten pořád tají a nechtějí sdělit zvědavým přihlížejícím. Nakonec ale Marta, když se pořád někdo ptal, tak sdělila roztouženě, jako když dívka vypráví o první noci s chlapcem. My jsme tam s panem starostou zjistili … (významně se odmlčela)… ,že ve Švýcarsku, v té nádherné zemi krav a čokolád, sýrů a zelených luk, že se tam mluví německy! A tu najednou se objevil v pohledu starosty obce výraz zděšení a zmatenosti, útrpnosti a jeho tvář jakoby křičela do světa otázku Proč?

      • co nebylo ve zpravodaji napsal:

       No dobře, ale jak jste se tam domlouvali? No nakonec to bylo jednoduché. Sice jsme mluvili česky, ale hodně pomalu a hodně srozumitelně. A mohu říct, že to fungovalo. No, Jendo, řekni k tomu něco. Jendo?

       • jo ták napsal:

        Tak proto pořád jezdili spolu oktávků hore dole, asi sháňali učitela, co jich rychlo naučí švýcarsky.

        • hm,hm,hm napsal:

         No šak ať víme jak to dělají někde v cizině. Ale proč musel jen zrovna pan a starosta a paní Marta? Proč nejeli někteří jiní radní.Bývá dobrým zvykem, že na těchto cestách za poznáním se angažují teřba nováčci.A třeba by se mězi nimi našel někdo vládne jazykem(německým).

  • Libor Zach napsal:

   Odpovím si sám.
   Protože se jedná o úzus, který vznikl v době porevoluční, kdy se některé věci řešili s velkou dávkou euforie ze změn a nějaké přemýšlení, zda je to z pohledu cíle vzdělávání na státní (či obecní škole) vhodné či nikoliv, tak to bylo odsunuto do pozadí. A tak se z tohoto stala tradice či zvyk, to jak kdo chápe význam těchto slov. Nicméně první, kdo by to měl vysvětlit, je ředitelka školy, které je odpovědná za chod školy. Dále školská komise složená z rodičů, učitelů a zástupců zastupitelstva obce, potom obecní úřad jako zřizovatel.
   Když to nikomu nevadí? To ale neznamená, že je to v pořádku. Na každou otázku by měla existovat odpověď. A pokud na to nelze odpovědět jasně, tak lze sdělit i svůj názor.

   Já to vidím takto:
   Pro mne klidně ať si sedí na pódiu včelaři, zahrádkáři, modeláři, pokud mají dětem co říct do nového roku. Pokud si věřící rodiče přejí, aby jim do nového školního roku požehnal kněz, tak klidně. Mně to neuráží. Ale čekejme, že se ozvou jiné minoritní skupiny. A budeme jim muset vyhovět. Svět není jednobarevný, ale pestrý. A těch barev, těch tedy je!

   Jaký na to mají názor zastupitelé obce?

  • Antonín Pešl napsal:

   Pokusím se pisateli Liboru Zachovi v některých bodech odpovědět. Nevím o tom, že by se ve Vlčnově vyskytovala nějaká náboženská, byť menšina, židů, pravoslavných a nebo muslimů. Zřejmě proto tito zástupci na zahájení nového školního roku chyběli. Co se týká kardinála Duky, tak pisatel si plete pojmy. Určitě kardinál Duka nesvětil pražský tunel Blanka, ale žehnal vytvořené dílo, které má sloužit lidem. Ať chceme nebo ne, církev je součástí naší společnosti a pokud byl kardinál požádaný, aby byl přítomný otevření tunelu Blanka a pronesl nějaký projev, tak mimo jiné této stavbě požehnal.

   • realista napsal:

    Máte pravdu pane Pešl, církev je součástí vysávání státního rozpočtu , ale není součástí potřeb většiny našich občanů a jak řekl kdysi váš Duka, i po zlodějských restitucích bude církev pořád chudá. Odluka státu od cirkve znamená konec dojení našich penízků a aj ofenzívy farářa ve statní škole.

    • Antonín Pešl napsal:

     „Realista“, nejste realista, ale ovlivněný manipulátor. Pokud se nepletu, tak nikde a nikdy jsem neřekl ani nenapsal, cituji: „církev je součástí vysávání státního rozpočtu , ale není součástí potřeb většiny našich občanů“. Jste zřejmě pod vlivem spisovatelky Lenky Procházkové a jí podobným, která hlásá neověřené bludy a mate svýmy výroky neznalou veřejnost. Ale klidně jestli budete mít odvahu a dokážete vylézt z ulity, tak příjďte na sklenku vína a můžeme hodit řeč, i když je mně jasné, že přesvědčeného těžko lze přesvědčit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.