Úvaha nad budoucností jízdy králů

Jízda králů je událost, která dominuje v kalendáři snad každého obyvatele Vlčnova. Není asi rodiny, která ještě neměla legrúta či dívku z ročníku, každý vypravoval své děti nebo vnuky na vystoupení Čerešniček či jiných souborů. Jízda králů je pro Vlčnov velkým svátkem a celá obec se na ni připravuje, vše se chystá, uklízí a žehlí, aby ta paráda byla co nejlépe prezentována světu.

Místní organizace KDU-ČSL si dovoluje představit svoji úvahu o tom, jak s touto výjimečnou tradicí naložit.

Vlčnov je hluboce konzervativní obec a jakékoli změny v organizaci jízdy králů a k ní připojených folklorních slavností vnímá velmi citlivě. Jsme přesvědčeni, že jakékoli inovace by měly být váženy na lékárnických vahách a zavedeny až po všeobecném souhlasu všech zúčastněných. K tomu by mělo sloužit dotazníkové šetření, které by zjistilo, jakou jízdu králů si Vlčnovjané přejí a proč. Zásadně nechceme, aby tento průzkum veřejného mínění proběhl jen formálně, budeme se snažit se spojit s nějakou důvěryhodnou institucí, např. se Slováckým muzeem, aby dotazníkové šetření proběhlo v rodinách, bylo vyplněno pravdivě a v co největším množství. Celé spektrum otázek ještě není známo, ale určitě bude možnost se vyjádřit k tomu, zda se má hlavní nedělní program odehrávat na místním stadionu nebo v centru obce, jak vnímáte závěrečný průvod všech krojovaných a jezdců jízdy králů, a k dalším otázkám, které nás trápí a na které hledáme odpověď.
Pro tento průzkum chceme najít dobrovolníky, kteří by si našli čas a společně s Vámi tento dotazník vyplnili. Bude to stát nějaké peníze, ale budou tak získána cenná data pro rozhodování, jakým směrem se má naše jízda králů spolu se slavnostmi ubírat. I když v současné době pořadatelé tvrdí, že jízda králů se dotýká jenom malé části obyvatel, my si na rozdíl od nich myslíme, že do pořádání třídenních oslav krojů a mládí je zapojena celá obec. Skoro v každé rodině je dítě nebo vnuk, který má maminkovský či babičkovský servis při přípravě krojového vybavení. A nakonec, každý obyvatel Vlčnova je omezen na svých právech, když je při jízdě králů v neděli omezena doprava v centru obce, když v ulicích parkují kvanta aut nebo když musí snášet „nové ceny“ v obchodech a restauracích.

Další otázka spojená s jízdou králů se týká nedělního vstupného. KDU-ČSL bude prosazovat, aby se toto vstupné výrazně snížilo nebo zrušilo. K tomu je ale třeba shody s pořadateli slavností, aby v důsledku výpadku příjmů nedošlo ke snížení úrovně slavností a jízdy králů. K tomu je třeba shody všech zainteresovaných složek, a naše organizace se bude snažit potřebné jednání vyvolat. Ať už připomínkou na zasedání zastupitelstva, či přímo zadáním úkolu pro pořadatele připravit rozpočet slavností tak, aby byla možnost toto nedělní vstupné zrušit. To ale záleží na tom, kolik dostaneme hlasů v následujících komunálních volbách a jak se budeme podílet na vedení obce.

Vážení občané, v naší volební kampani vám předkládáme několik návrhů, které nás budou stát peníze z obecního rozpočtu. Je na Vás, abyste za ty peníze dostali službu, kterou žádáte. Jízda králů je největší svátkem obce, je to obřad, kdy se z kluků stávají muži. Její konání je podmíněno ochotou občanů se na této akci podílet, proto nás Váš názor zajímá. Proč se třetina kluků a jejich rodin odmítá jízdy králů zúčastňovat, proč každoročně musíme hledat mladého krále? Na tyto i další otázky se budeme snažit najít odpověď. Díky vám je snad najdeme.

Zpracoval kolektiv příznivců a členů MO KDU-ČSL Vlčnov

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, Volby 2014. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.