Obecní policie

Jedním z úkolů, který z volebního programu KDU-ČSL z roku 2010 zůstal nesplněn, je diskuse o obecní policii či zřízení pracoviště Policie České republiky

Proč?
Proč chceme zřídit obecní policii nebo mít tady zástupce Policie ČR?
V obci se pomalu začíná dařit drobné kriminalitě. Je tím myšleno vandalství, drobné dopravní přestupky (zejména parkování na chodníku), porušování zákazu nalévání alkoholu mladistvým a další drobnosti, které nám společný život znepříjemňují. Bohužel Policie ČR řeší závažnější problémy a my jsme přesvědčeni, že než jít cestou represe, je daleko účinnější prevence. Jsme vděční za hlídkování strážníků na přechodech pro chodce, když jdou děti do školy. Ale bohužel to vidíme jen ve větších městech, v naší obci je tato představa asi nereálná. Ale možná ne.
Jak už bylo řečeno, je lépe dávat přednost prevenci před represí. To znamená, že už jenom přítomnost strážníka či policisty budí respekt, občané více dodržují své povinnosti.
Na druhou stranu policie získává větší přehled o dění v obci, je potom efektivnější v řešení těžších případů díky znalosti místního prostředí.
Jsme přesvědčeni, že kamerový systém nemůže nahradit přítomnost strážníka v ulicích. Viz útok na bankomat v KSK, který i když byl celý natočen, zůstal bez vyřešení a bez potrestání viníků.

Jak?
Možností jak tohoto dosáhnout je více. Nicméně vždycky je lepší se podívat do stejných obcí či měst, kde je tento způsob ochrany veřejného pořádku již zaveden. V našem regionu jsme takovou srovnatelnou obec nenašli, ale na internetu lze najít například Bílovice nad Svitavou, obec s 3400 obyvateli. Zastupitelstvo tam zřídilo obecní polici a k dnešnímu dni je v pozici strážníka jeden muž (http://www.bilovice-nad-svitavou.cz/obecni-policie/os-1015/p1=2425), jeho povinnosti jsou rozepsány tady: http://www.bilovice-nad-svitavou.cz/VismoOnline_ActionScripts/File.ashx?id_org=455&id_dokumenty=1771. I když lze mít k tomuto řešení výhrady, jedna z možností to je.

Další – a ne poslední – možnost je zřízení pracoviště Policie ČR. Touto cestou se dali ve Strání, v regionu, který trpí přeshraniční kriminalitou, a výsledky jsou prokazatelné. Tady ale zapůsobila okolnost, že byla pobočka policie zřízena dříve, snad spolu s celnicí, a činnost Policie ČR mimo jiné působila jako ochrana státních hranic. Potom se policie z této obce kvůli úsporám odstěhovala, ale nakonec se tam vrátila.
http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-brno/zpravy/147904-obec-suzovana-zlodeji-a-vandaly-si-vydupala-policii/
http://zpravy.idnes.cz/vesnici-trapi-zlocin-policie-tu-sluzebnu-nema-jezdi-tam-autobusem-10d-/krimi.aspx?c=A110808_1630848_zlin-zpravy_stk

KDY?
Jakmile se najde shoda mezi zastupiteli, tak lze jednat. Prostory k pronájmu či ke zřízení pracoviště policie obec má, takže skutečně záleží pouze na rozhodnutí zvolených zástupců občanů. Pokud se zastupitelé rozhodnou pro jakoukoliv variantu, bude to impuls k tomu, aby vedení obce konalo, a nic nebude bránit ať už vzniku obecní policie nebo zřízení pobočky Policie ČR.

Vždycky jsou nějaká ale!

– Bude nás to stát nějaké peníze, ale záleží na určení priorit, co v obci chceme a co si budeme platit. Není to nevýznamná částka, ale zase ne tak velká, aby výrazně omezila životaschopnost obce. Pokud by se zvolila možnost obecní policie, vzniklo by jedno pracovní místo, které může být obsazeno občanem Vlčnova.

– Bude to novinka, kterou obyvatelé zpočátku nemusí přijímat s důvěrou. Nicméně v této fázi je potřeba o tom diskutovat a občany přesvědčovat. Může se stát, že nakonec k rozhodnutí o zřízení obecní policie nedojde. Ale diskuse je důležitá a na základě ní může toto rozhodnutí padnout.

Zpracoval kolektiv členů a příznivců MO KDU-ČSL Vlčnov

Příspěvek byl publikován v rubrice Co se děje v obci, Místní organizace KDU-ČSL, Volby 2014 se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.