Vlčnov 1980 – jízda králů a slavnosti

Národopisné aktuality
KRAJSKÉ STŘEDISKO LIDOVÉHO UMĚNÍ VE STRÁŽNICI 1980 – ČÍSLO 3
Josef Jančář

Vyvolávání členů královské družiny na koních v neděli 1. června opět rozeznělo ulice Vlčnova, naplněné několika tisíci obdivovatelů tradiční vlčnovské Jízdy králů. I když letos královská družina byla snad méně početná než před lety, kdy ve Vlčnově nebyla nouze o koně, dovedla znovu navodit slavnostní atmosféru starodávného obřadu.

      Pro ty, kdo čekali na příjezd Jízdy králů na pěkném stadiónu, vyhrávala od 13 hodin dechová hudba Vlčnovjanka a tančil folklórní soubor z družební slovenské obce Pobedim. Dopoledne se uskutečnila okresní přehlídka dětských folklórních souborů okresu Uherské Hradiště a hlavním odpoledním programem pak bylo národopisné pásmo Za krásou domova. v něm si i vedle vyspělých souborů Kunovjanu, Kopaničiaru z Myjavy a Brozanů získali srdce diváků především Vlčnovjané od těch nejmenších až po ty nejstarší. Vlčnovské soubory Čerešničky, Vlčnovjánek, Šohajek a Vlčnovjan svým vystoupením prokázaly výraznou místní kulturní aktivitu, jež je základnou, z níž vyrostly národopisné slavnosti ve Vlčnově ve významnou regionální kulturní akci.

      Dopolední okresní přehlídka dětských folklórních souborů, uspořádaná Okresním kulturním střediskem pod názvem Studánka nejčistší, jakoby chtěla ukázat, z jakého podhoubí vyrůstají úspěchy souborové činnosti v okrese Uherské Hradiště. Vedle propracovaných vystoupení Kunovjánku a Olšavěnky a hostujícího dětského souboru z Myjavy se dobře uplatnily i děti z Veletin s létečkem a královničkami a dětský soubor Kohútek z Bánova s písněmi a tanci z podhůří Bílých Karpat. Stále více se ukazuje; že péče o dětské folklórní soubory je základem péče o rozvoj národopisných souborů v budoucnosti.

      Odpolední pořad Za krásou domova, který nápaditě sestavili hlavní autoři programů letošních národopisných slavností ve Vlčnově Jiří Jilík a dr. A. Plachý, potvrdil správnost metodických pokynů Ústavu lidového umění ve Strážnici, nabádajících pořadatele regionálních národopisných slavností vytvářet programy především z místních tradic. Vystoupení skupin a souborů od nejmenších dětí z mateřské školy v úvodních hrách až po svatební pásmo souboru Vlčnovjan, vhodně doplněné přehlídkou všech typů vlčnovského obřadního kroje občany Vlčnova, tvořilo více než polovinu celého pořadu a bylo diváky přijato srdečněji než velmi dobře předvedené taneční kreace známých souborů Kunovjan, Brozané a Kopaničiar z Myjavy. v těchto souvislostech je třeba ocenit cimbálovou muziku Burčáci z Míkovic, která provázela většinu pořadů Vlčnovjanů, ale i soubor Brozané a svým vystupováním i dobrým přednesem se podílela na úspěchu odpoledního pořadu.

     Vlastní Jízda králů ulicemi Vlčnova, zakončená průvodem účinkujících na místní stadión, je nepochybně ústředním pořadem národopisných slavností ve Vlčnově. Avšak tím, že přerostla z místního obyčeje v masovou podívanou, změnily se mnohé podmínky, na něž by měli pořadatelé reagovat. v úzkých ulicích obce je třeba především nalézt vhodnou trasu tak, aby se jezdci neutápěli v nepřehledném davu přihlížejících, aniž by vymizela bezprostřednost obyčeje.

     Na závěr můžeme konstatovat, že Vlčnovjanům se letos podařilo připravit sobě i tisícům návštěvníků hodnotné pořady i neopakovatelný zážitek z velkolepé Jízdy králů, jež by měla být vždy hlavním pořadem vlčnovských národopisných slavností, tak jako vystoupení Vlčnovjanů by mělo být vždy základem odpoledního národopisného pořadu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Z historie obce. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.