O vlčnovských křížích (1)

Před deseti lety jsem dostal dokument o vlčnovských křížích, který zpracoval pan Josef Knotek ve spolupráci s pány Pavlem Bravencem a Ladislavem Bednaříkem. Tenkrát mě napadlo, že by nebylo marné s těmito kříži blíže seznámit občany Vlčnova. Přestože většina místních lidí kolem těchto křížů často chodí, málokdo zná důvod, proč byly tyto symboly křesťanství v obci a v jejím katastru zbudovány. Hledal jsem vhodnou formu, jak místním občanům informace o těchto křížích podat a případně zpětnou vazbou doplnit některé chybějící informace o křížích. S přáteli jsme pak uspořádali cykloturistický výlet s názvem Putování od křížku ke křížku.

V neděli odpoledne 20. září 2009 se početná skupina cyklistů vydala na první etapu putování. Při každém zastavení u jednotlivých křížů jsme se seznámili s tím, kdo, kdy a proč tento symbol postavil. Deváté z dvanácti zastavení bylo u Hýblova kříže za zemědělským družstvem. Jak se autor seznamu J. Knotek zmiňuje, tento kříž je v havarijním stavu – je podřezán a umístěn na betonovém sloupu, dřevo je ztrouchnivělé a popraskané. Pokud nedojde k nápravě, tak bude vlivem počasí do několika málo let zničen. Tenkrát se u tohoto díla zrodila myšlenka a zároveň výzva, že by bylo vhodné kříž zrekonstruovat, případně zhotovit nový.

Celé putování jsme zakončili posezením a občerstvením v búdě u pana Josefa Knotka. Všichni účastníci výletu byli velmi spokojeni a těšili se na další pokračování, které se uskutečnilo v září v roce 2010.

Dovětek: Jsem rád, že se podařilo Hýblův kříž zachránit pro další generace Vlčnovjanů…

Přikládám popis křížů, s kterými jsme se seznámili v první etapě. Kdyby měl někdo z čtenářů doplňující informace k těm křížům, kde nejsou uvedeny, rád je předám autorům.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Místní organizace KDU-ČSL, Z historie obce. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 komentářů u O vlčnovských křížích (1)

 1. zk napsal:

  Umřel Vasil Bilak ve věku 96 let.
  Teď nevím, jestli je to dobře anebo špatně, že máme takovou lékařskou péči, že se u nás někteří důchodci dožívají tak vysokého věku, ale asi o tom nemá cenu přemýšlet.

  • junior napsal:

   Ale někteří jiní a je nás většina máme takovou lékařskou péči, že se slibovaného odchodu do důchodu v 68 nedožijeme.

  • místní napsal:

   Co má Vasil Bilak společného s nějakými kříži. Trochu mimo mísou. Článek o křížích je zajímavý.

   • místní napsal:

    Kolik takové svěcení stojí? Svěcená voda byla zadarmo nebo si ju farář masně vyúčtoval? Lebo aj v kostele velí peníze, jak sem si všiml z pindání Mošťkové u kříkrálové sbírky. Kolik do toho vrazila rodina? Nebo sa věřící složili, nebo zas všecko z obecního rozpočtu? Šak Pijáček sa do kamery nafukovál, jak kdyby to všecko cvalál ze svojého.

 2. Hana napsal:

  Děkuji za poučné informace o místních křížích.O některých jsem ani nevěděla,že se v obci nachází a okolnosti jejich vzniku mi byly úplnou neznámou.

 3. Joskon napsal:

  Pěkný článek.

 4. zk napsal:

  Děkuji za článek a přivítal bych další, v naší obci je toho stále dost, co se dá objevovat. Navíc Pavel Bravenec je zapálený místní historik a určitě by rád zveřejnil další vlčnovské objevy, které se mu podařilo učinit v jeho bádání. A tady by historie obce, která na obecních stránkách chybí. Vlčnovské búdy, mlékárna, mlýn, stará škola – to je jenom pár věcí, co mne napadá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.